Denizli Zeytin Üreticileri Destek Bekliyor

0
1006
Denizli Zeytin Üreticileri Destek Bekliyor

Denizli’nin Kale ilçesine bağlı, Aydın, Muğla ve Denizli sınırında yer alan İnceğiz köyündeki zeytinciler, devletten destek bekliyor.

Kale ilçesine bağlı köylerin büyük bir çoğunluğu geçimlerini tütünden sağlarken İnceğiz, 1972 yılında vatandaşların yönelmesiyle Gemlik çeşidi zeytin üretimine başladı. Hasat zamanın ardından alıcılar köye gelerek, zeytini fabrikalara satıyor. Zeytin, makinelerden geçirilerek büyükten küçüğe sınıflandırılıyor. Yıl içinde bakımı yapılan zeytin ağaçlarının satışından dolayı üreticilerin yüzü gülmüyor. Akaryakıt fiyatlarının ve işçi yevmiyelerinin yüksek olmasından dolayı fiyatların ucuz kaldığını söylüyorlar. Manisa, Bursa, Aydın ve çeşitli illere satılan İnceğiz zeytini, Denizli’de fazla bilinmiyor. Köyün meydanı ve satış yerinin olmaması da nakliyeyi zorlaştırıyor.
Üreticilerden Yusuf Pekçok, “Zeytin satış yerinin olmaması, bizleri ciddi manada sıkıntıya sokuyor. Denizli’deki vatandaşlar, zeytinimizi bilmiyor. Bilmeleri halinde Türkiye çapında satışımızı arttıracağız.” dedi. Şenol Karayetin de zeytinin sahip çıkılması halinde üretim ve pazarlamanın artacağını belirterek, Türkiye’nin en iyi zeytini olduğunu iddia etti. Karayetin, “Gelen zeytin alıcıları, çok ucuza kapatıp gidiyor. Her sene zeytin yetiştiriyoruz ama satmakta zorlanıyoruz. Bir numaralı sızma zeytinyağı üretiyoruz. Devletimizin, zeytinimizi değerlendirmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın