Denizli’de sulu tarıma bir yılda 26 milyon lira yatırım yapıldı

0
972
Denizli'de sulu tarıma bir yılda 26 milyon lira yatırım yapıldı

Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, 2012 yılında köylerin sulu tarıma geçmesi için başlatılan basınçlı sistem yer altı suyu sulama tesisleri inşaatına, 26 milyon 213 bin 146 liralık harcandığını söyledi

Denizli’nin toplam tarım arazisinin 376 bin 738 hektar, 194 bin 158 hektarının sulanabilir olduğunu belirten Gürlesin, “Bu arazilerin 166 bin hektarı DSİ, İl Özel İdaresi ve halk tarafından sulanıyor. İl Özel İdaresi tarafından sulamaya açılan 36 bin 838 hektar arazinin 20 bin 532 hektarı yer üstü ve 15 bin hektarı yer altı sularından, bin 304 hektarı ise göletten sulanıyor. İlimizdeki kırsal altyapının geliştirilmesi için sulama tesisi yapım çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Yer üstü su kaynaklarının sulamada kullanılması için olmayan sahalarda yeni sulama tesisleri yapımı ve ekonomik ömrünü tamamlayan tesislerin randımanlı kullanılması için yenileme çalışmalar yapılıyor. DSİ, İl Özel İdaresi ve 25 sulama kooperatifi arasında imzalanan protokol gereğince yapımına başlanan basınçlı sistem yer altı suyu sulama tesislerinden Bozkurt–Alikurt-İnceler, Çivril–Yeniköy–İğdir-Emirhisar, Honaz–Merkez–Menteşe-Ovacık, Acıpayam-Karahöyük-Dodurgalar, Çal-Mahmutgazi ve Çardak-Gölcük-Beylerli basınçlı sistem tesisleri 2012 yılında tamamlandı. Bunlar için 26 milyon 213 bin 146 lira harcandı.” dedi.

İlçelere bağlı köylerde basınçlı sistem sulama tesisi inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Gürlesin, “Beyağaç-Merkez, Honaz-Kızılyer-Kaklık, Çivril-Işıklı-Yuvaköy-Yeşilyaka, Acıpayam-Yazır-Yassıhöyük-Yumrutaş-Dedebağı, Serinhisar-Merkez, Tavas-Garipköy tesislerinin çalışmaları devam ediyor. Kırsal alandaki çiftçilerimize nitelikli ve kazançlı tarım olanakları sunmak için arazi toplulaştırmaları da devam etmektedir. Bugüne kadar İl Özel İdaresi ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından 51 bin 676 hektar tarım arazisi toplulaştırıldı, 22 bin 469 hektarda çalışmalar devam ediyor. Proje çalışmalarının tamamlanması halinde ilimizde 74 bin 145 hektar arazi toplulaştırılacak. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nce kırsal alanlardaki köylerimizde çıkabilecek orman, anız ve köy içi yangınlara anında müdahale edebilmek için 291 köyümüze traktörle çekilebilir su tankeri verildi. ” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın