Denizliden lokum ve çikolata ihracatı

0
1555

Hacı Şerif DenizliDENİZLİ’DE ”HACI ŞERİF” MARKASIYLA ÜRETİM YAPAN HELVACI KARDEŞLER, AVRUPA VE ORTADOĞU’YA İHRACATA BAŞLADI -NECİP HELVACI: ”ÖNCE KENDİN TADACAK, BEĞENİRSEN MÜŞTERİYE SATACAKSIN. BU ANLAYIŞ 79 YILDIR HİÇ DEĞİŞMEDİ”

DENİZLİ (A.A) -Denizli’de ”Hacı Şerif” markasıyla üretim yapan Necip ve Mithat Helvacı kardeşler, lokum ve çikolata ihracatıyla Avrupa ve Ortadoğu pazarına açıldı.

Şirket ortaklarından Necip Helvacı, AA muhabirine dünden bugüne uzanan ticari yolculuğu anlatırken, Denizli’nin en eski yerel markalarından biri olduklarını, ilk üretimin 1932 yılında dedesi Mehmet Tevfik Helvacı tarafından Babadağ ilçesinde gerçekleştirildiğini söyledi.
Dedesi Mehmet Tevfik ile babası Şerif Helvacı’nın 1938 yılından itibaren birlikte çalışmaya başladıklarını, böylece dededen toruna uzanan ticari yolculuğun da başladığını ifade eden Helvacı, daha sonra babasının Denizli’ye taşınarak mesleğini burada sürdürdüğünü, Bayramyeri’ndeki imalathanede 1957 yılından itibaren üretim yapıldığını belirtti.
Kendisi ve ağabeyi Mithat Helvacı’nın da bu mesleği seçerek babasıyla çalıştıklarını, şimdi de çocuklarının kendileriyle birlikte olduğunu kaydeden Helvacı, ”Başlangıçta helvayla başlayan üretim bugün 150 çeşide ulaştı. Şekerlemelerden lokuma, helvadan çikolataya, kabak pestilinden patlıcan tatlısına kadar birçok ürünü beğeniye sunuyoruz. Sadece lokum çeşidimiz 35’e ulaştı. Hep farklı tatların peşinde koştuk. Örneğin çikolatanın içine tahin ve portakal kattık” dedi.
-DUBAİ VE LONDRA’DAKİ FUARLARDA TANITIM-
Yeni kuşağın ısrarıyla yurtdışında fuarlara katılıp ihracata başladıklarını bildiren Necip Helvacı, ”Dubai’de yaklaşık dört ay süren Ortadoğu’nun en büyük alışveriş ve tüketim fuarı Global Village’ye katıldık. Ardından geçen ay Londra’da uluslararası gıda fuarına katıldık. Ürünlerimiz çok beğenildi. Sonucunu da almaya başladık. Bazı Ortadoğu ülkeleri ve İsviçre’ye 250 bin dolarlık ihracat yaptık” dedi.
Kuşaktan kuşağa geçen üretimde hep farklı tatları sunmaya çalıştıklarını belirten Helvacı, ”İnsanları seveceksin. Tadı verirken içine lezzet, sevgi koyacaksın. Önce kendin tadacak, beğenirsen müşteriye satacaksın. Bu anlayış 79 yıldır hiç değişmedi. Bu anlayışta olmaz, bu özeni göstermezsek bu iş bir yerde tıkanır” diye konuştu.
Necip Helvacı, Denizli merkezde 4 şubeleri bulunduğunu ve buralarda 60 kişiyi istihdam ettiklerini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın