Deredeki Balık Ölümleri Köylüleri Korkuttu

0
837
edirne,köylü,balık ölümleri,bakanlık

Edirne’nin merkeze bağlı Köşen Köyü’ndeki Demirhanlı Deresi’nde çok sayıda balığın ölmesi köylüleri tedirgin etti.

Edirne Gıda, Tarım ve Hayvanlıcılık Müdürlüğü’nden gelen bir ekibin inceleme yaptığı derede balık ölümlerinin, 3 miligram olması gereken oksijen miktarının 2 seviyesinin altına düşmesinden kaynaklandığı belirlendi.

Edirne’nin 300 nüfuslu Köşen Köyü’nden geçen Demirhanlı Deresi’nde bu sabah çok sayıda balığın öldüğünü görenler, Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne haber verdi. Dere çevresinde inceleme yapan ekipler, deredeki PH ve oksijen değerlerini ölçtü. Kısa bir süre önce ıslah çalışmasının yapıldığı, çevredeki yumuşak toprakların yağmurla birlikte dereye düştüğü belirlendi.

Köy Muhtarı Mustafa Yetkin, sabah saatlerinde köyde yaşayanların ölü balıkları dere üzerinde görerek kendisine haber verdiğini söyledi. Yetkin, “Bu sabah haberimiz oldu. Hemen yetkililere haber verdik. Baktık ki derede çok balık var ölmüş vaziyette. Oksijensiz kaldıkları için öldüğünü söylüyorlar. Derelere ıslah çalışması yaptırdık. Derenin bulanıklığı neden bilmiyoruz. Derede daha önce balık ölümü yaşanmadı. Köyde dereden hayvanların sulamasını ve girişleri şimdilik durdurduk. Ne olur ne olmaz diye tehlike oluşmaması için dereden uzak durağız” diye konuştu.

‘OKSİJENSİZ KALMIŞLAR’
Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ise yapılan inceleme sonucunda derede oksijen seviyesinin düştüğünü belirlediklerini söyledi. Yetkililer, “Balık ölümleriyle ilgili derede elimizdeki cihazlarla oksijen ve PH seviyelerini ölçtük. Yapılan tespitlerde yakın zamanda bir ıslah çalışması olmuş. Yumuşak toprak var dere yatağı ve çevresinde. Yağmurlarla bu yumuşak toprak dereye kadar inmiş. Bu da derenin bulanık hale gelmesine neden olmuş. Balık solungaçlarına giren bulanık ve çamurlu su hem oksijen seviyesini düşürmüş, hem de balıkların nefes almalarına engel olmuş. Bu nedenle çok sayıda balığın öldüğünü düşünüyoruz. Zehirlenme ihtimali düşünmüyoruz, diğer balıklar yaşıyor. Cihazla ölçtüğümüzde deredeki oksijen miktarı 3 miligram olması gerekirken, 1.74’e kadar inmiş durumda. Bu da balıkların ölümüne neden oluyor” dedi.

Balık ölümlerinin haberini alan bazı köylüler de dere kenarına gelerek yapılan çalışmaları izledi

Bir Cevap Yazın