Destek müracatları başladı

0
1178
para destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Organik Tarım Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair’ tebliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

para destek

Başvurular İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şubelerine yapılmaya başlandı. Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS)’ne kayıtlı çiftçilere, İl Tahkim Komisyonu’nca uygun bulunmak şartıyla organik tarım desteğinden dekar başına 25 TL ödeme yapılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Samsun Şube Müdürü Gürsel Balcı, desteklemelerden arazisi Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı olan üreticilerin yararlanacağını söyledi. Söz konusu yönetmeliğe göre üretici konumdaki kişilerin OTBİS İcmali-1 ve İcmali-2′ de tutulan kayıtlarının yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolünün yapılacağını, yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş tarım arazilerinden desteklemeye uygun bulunanların ve 2012 Çiftçi Kayıt Sistemi’nde arazileri kayıtlı olan üreticilerin faydalanabileceğini vurgulayan Balcı, “Organik Tarım Desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin; 30 Ocak tarihinden itibaren 9 Mart mesai saati bitimine kadar uygun başvuru dilekçesi ve kayıtlı uygunluk belgesi ile ÇKS’ye kayıtlı oldukları il / ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz en yakın il ve ilçe müdürlüklerimizden bilgi edinebilirler.” dedi.

Bir Cevap Yazın