Destek ve proje yılı olacak 2018

0
1012
2018 destek ve proje yılı olacak

Tarım sektöründe 2017 yılı gıda enflasyonu, kırmızı et ithalatı gündemde önemli yer tutarken, 2018 yılında tarım ürünleri üretim ve arzına yönelik önemli adımların atılması bekleniyor. Gelecek sene çiftçilere yüzde 50 mazot desteğinin yanı sıra 250 lira büyükbaş kesim desteği, küçük aile işletmesini büyütmek isteyenlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanacak. Türkiye’de 24 milyon hektar tarım alanı, 14,6 milyon hektar mera varlığı bulunuyor. Öte yandan 3 milyonun üzerinde çiftçi üretim yaparken, 121 milyon ton bitkisel üretim, 23 milyon ton hayvansal üretim, 161 milyar lira tarımsal hasıla, 16,3 milyar dolar tarımsal ihracat gerçekleştiriliyor. Geçen sene doğal afetlerin olumsuz etkisi nedeniyle yüzde 2.6 küçülen tarım sektörü bu yılın 9 ayında yüzde 3.3 büyüdü. Bu sene TARSİM’in teminat kapsamı genişletilirken, buğday, meyve üretimi ile hayvancılık alanında teminatlarda önemli değişikliklere gidildi. 2018 itibarıyla İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası tüm tahılları kapsayacak şekilde uygulanmaya başlayacak. Öte yandan, bu yıl toplam 6.1 milyon hektarlık 192 büyük tarımsal ova Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altına alınırken, bu ovaların sayısının 2018 yılında 250’ye çıkarılması bekleniyor. Arazi toplulaştırmasının ilk başladığı 1961 yılından bu yana 6.1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırılması tamamlanırken, 1.8 milyon hektar alanda da toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. 2023 yılına kadar 14 milyon hektar arazinin tamamında toplulaştırmanın tamamlanması hedefleniyor.

SEKTÖRE 103 MİLYAR LİRALIK HİBE
Bu sene de dikkate alındığında son 15 yılda üreticilere toplam 103 milyar lira nakit hibe desteği sağlandı. Gelecek yıl ise çiftçilere toplamda 14.5 milyar lira nakit tarımsal destek verilecek. Üreticilere yönelik gübre, tohum, yem, üretim ve yatırım destekleri sürerken, bu sene ilk defa devlet çiftçilerin kullandığı mazota yüzde 50 destek verecek. Gelecek sene 200 başa kadar yerli büyükbaş hayvan besleyerek ruhsatlı kesimhanede kestiren yetiştiricilere hayvan başına 250 lira destek verilecek. Sene başından itibaren hayvan yetiştiriciliğinde küpe ve aşı bedelleri kaldırılacak. Yerli üretimin geliştirilmesi için küçük aile işletmesini büyütmek isteyenlere 100 bin liraya kadar faizsiz ve masrafsız kredi sağlanacak. Bu desteğin 100 bin aileye kadar ulaşması bekleniyor. Kasım itibarıyla başlanan zincir marketlerde ucuz et satışı gelecek yıl da sürecek. Bu sene damızlık etçil tavuk üretilmesi projesi ile yerli etçi damızlık üretildi. Bu ürün gelecek yıl piyasaya sunulacak. Bu sene toplam 480 milyon lira hibe 16 bin genç çiftçiye destek için ayrılırken, önümüzdeki yıl bu rakam 510 milyon liraya çıkacak. Ayrıca genç çiftçilere hayvan teminine devam edilecek.

17 YENİ SEBZE ÇEŞİDİ İÇİN ÇALIŞMA
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) işbirliğiyle yerli sebze tohumculuğu geliştirme çalışmalarına hız verilecek. Gelecek yıl TİGEM’e bağlı Boztepe İşletmesi’nde 11 sera kurulacak, buralarda yeni Ar-Ge uygulamaları yapılacak. Domates, biber, patlıcan, hıyar ve kavunda başlatılan geliştirme çalışmaları yeni çeşitlere uygulanacak. Proje kapsamında 5 yıl içerisinde toplam 240 yeni hat ve 17 yeni çeşidin elde edilmesi ve bu çeşitlerin ülke geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor. Hayvan sağlığına yönelik Aşı Suş Bankası kurulacak, nakillerde 7 ilde hayvan kontrol ve dinlendirme istasyonları yapılacak. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi Doğu Akdeniz ve Batı Karadeniz’de uygulanacak. 45 bin hanehalkına doğrudan katkı sağlayacak projenin toplam bütçesi 96 milyon euro olarak belirlendi. Çeşitli ülkelerde tarımsal iş forumları gerçekleştirilecek, Tarımsal Dış Pazar Stratejileri Çalıştayı düzenlenecek ve uluslararası düzeyde işbirliği çalışmalarının artırılması amacıyla 2018’de 15 Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı yapılacak. Öte yandan gelecek yıllarda 9 yeni tarıma dayalı organize sanayi bölgesi yatırımı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bir Cevap Yazın