Destekleme alamayan çiftçiye ödeme yasağı kalkıyor

0
707
Destekleme-alamayan-ciftciye-odeme-yasagi-kalkiyor

Tarım destekleriyle ilgili idari ve adli soruşturmalar nedeniyle destekleme alamayan çiftçiye ödeme yasağı kaldırılarak, gerçek üretim yapan çiftçilere destekleme yapılacak.

Yozgat’ın Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan yaptığı açıklamada, destekleme ödemelerinden faydalanmak için girişimde bulunan, fakat dosyalarında ibraz ettikleri belgelerin sahte veya gerçeğe aykırı olduğu nedeniyle destekleme ödemesi almayan çiftçilerin ödemelerinin gerçek üretim yapanlara tekrar verileceğini söyledi. Tarım desteklemeleriyle ilgili devam eden inceleme, idari ve adli soruşturmalar nedeniyle destekleme alamayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmasının önünün açıldığını bildiren Alparslan, “25.04.2006 tarihinden itibaren yapılan destekleme ödemeleri ile söz konusu aynı sebepler yüzünden geri alınan çiftçilerimizin mağduriyetini gidermek amacıyla 02.08.2013 tarih ve 28726 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun ile destekleme ödemelerini almaya hak kazanmış, fakat bilinen sebeplerle destekleme ödemeleri askıya alınmış çiftçilerimizin ödemeleri tekrar yapılacaktır. Çiftçilerimiz 02.08.2013 tarihinden itibaren en geç 2 ay içinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmaları halinde bakanlık 6 ay içerisinde inceleme yaparak gerçek üretim yapan çiftçilerimizin yasaklarını kaldıracaktır.” dedi.

Advertisement

Çiftçilerin 02.08.2013 tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri halinde gerçek üretim yapan çiftçilerin ödemeleri yapılacağını vurgulayan Alparslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yapılacak ödemelerde faiz işletilmeyecek masraf ve ek ödeme adı altında bir ödeme olmayacaktır. 25.04.2006 tarihinden itibaren mevzuat uyarınca desteklemelerden yararlanabilmek için başvuruda bulunan ancak ibrazı öngörülen fatura ve benzeri belgelerin herhangi birini ibraz edememesi nedeniyle desteklemeden yararlandırılmayanlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmaları halinde bakanlığın incelemesi ve gerçek üreten çiftçinin tespit edilmesi halinde hak ettikleri destekleme ödemeleri yapılır.”

Alparslan, gerçek üretim yapan çiftçilerin mutlaka müracaatlarını yaparak desteklemeden faydalanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın