Destekleme primi ödemelerinde yeni uygulamalar

0
1065

Destekleme PrimiTürkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre 2011 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark ödemesi desteğine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği’nin çok sayıda yeni özellik içerdiği belirtilerek, çiftçiler uyarıldı.

Adana İl Tarım Müdürlüğü Proje İstatistik Şube Müdürü Seçkin Sefer, İl Tarım Müdürlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında, yağlı tohumlar ile hububat ve baklagil destekleme ödemelerinin bugüne kadar ayrı ayrı yapıldığını hatırlattı.

Ancak 2011 yılından itibaren bu iki grupta destekleme ödemelerinin birlikte yapılacağını vurgulayan Sefer, “Ayrıca bu yıldan itibaren hububat ve baklagil destekleme ödemelerine ilişkin işlemler de İl ve İlçe tarım müdürlükleri tarafından yürütülecek” dedi

Tarım havzaları modeline göre Adana’nın iki bölgeye ayrıldığına dikkati çeken Sefer, şunları kaydetti:

“25 nolu Kıyı Akdeniz Havzası ova kesiminde yer alan Yumurtalık, Yüreğir, Ceyhan, Seyhan, İmamoğlu, Karataş, Sarıçam, Çukurova, Karaisalı ve Kozan ilçelerini kapsarken, 29 nolu Fırat Havzası da Pozantı, Aladağ, Feke, Tufanbeyli ve Saimbeyli ilçelerini kapsıyor.

Türkiye’de 2009 yılında yağlı tohumlar destekleme ödemeleri kapsamında ödenen toplam para 915 milyon TL. Birinci sırada yer alan Şanlıurfa 279 milyon TL ile bu desteklemelerin yüzde 30’undan yararlanıyor. İkinci sırada yer alan Adana ise yüzde 10’luk bir payla destekleme ödemeleri kapsamında 93 milyon TL para alıyor.”

Çiftçi Kayıt Sistemi başvurusunun 31 Aralık 2011’e kadar sürdüğünü ifade eden Sefer, “Ancak çiftçi desteklemeye tabi ürünlerin desteğinden yararlanmak istiyorsa ürün hasat edilmeden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydını yaptırmak zorunda. Bu yıl meydana gelen en önemli değişim bu. Aksi takdirde mazot gübre desteğinden yararlanacak ama ürün destekleme ödemesinden yararlanamayacak” dedi.

Haber Kaynağı: Haber3

Bir Cevap Yazın