Destekler düştü, tarım danışmanları hoşnutsuz

0
808
Destekler düştü, tarım danışmanları hoşnutsuz

2016 yılında tarımsal danışmanlar için öngörülen desteklerin miktarı tepki çekti. Desteği yetersiz bulan ziraat mühendisleri imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı tarımsal destekler farklı kesimlerden farklı tepkiler aldı. Üreticilere tarımsal danışmanlık desteği sunan ziraat mühendisleri için öngörülen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği’ne ilk tepki ise Aydın’dan geldi.

Yılda 20 bin TL

Tebliğe göre tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan Ziraat Odası ve üretici örgütlerine, istidam edilen her bir danışman için yılda 20 bin TL ödenecek. Destek ödemesi her işletmede en fazla 2 tarım danışmanı için geçerli olacak.

Mühendisler üreticiyle buluşabilmeli

Öngörülen desteğin yetersiz olduğunu belirten Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, bunun birçok ziraat mühendisinin işsiz kalacağı anlamına geldiğini dile getirdi. “Bu destek değil, ziraat mühendislerini açlığa sürüklemektir. Ziraat fakültelerinden mezun gençlerimizin önünü açın, üreticiyle buluşsunlar, üretime katkıda bulunsunlar” diyen Barış, “Tebliğ derhal düzeltilmeli ve yanlıştan dönülmeli” şeklinde konuştu.

İşten çıkarmalar bekleniyor

Ziraat Yüksek Mühendisi Müzeyyen Daldal ise, üç yılın ardından uzmanlığını alarak üreticilerle daha verimli çalışma planları yaparken Bakanlığın desteği düşürmesiyle umutlarının suya düştüğünü dile getirdi. Daldal, “Danışman mühendis çalıştıran şirketler eleman çıkarma hazırlığı içinde. Birçok meslektaşımız iş arayışı içerisine girdi” diye konuştu.

Yapılan basın toplantısında, Aydın genelinde özel şirketlerde danışmanlık hizmeti veren ziraat mühendislerinin konu ile ilgili Bakanlığa yönelik olarak imza kampanyası düzenleyeceği de duyuruldu.

Kaynak: tarlasera.com

Bir Cevap Yazın