Detoksun doğal yolu

0
919
dogal detoks
dogal detoks

Fitoterapi uzmanı Dr. Mustafa Eraslan, dutun detoks özelliği taşıdığını belirterek, “Yapılması gereken, bir hafta boyunca her gün 200-300 gram dut yemek. Bu, yaz mevsimine sağlıklı bir hazırlık olacaktır” dedi.

Türkiye’nin önde gelen fitoterapi uzmanlarından biri olan Dr. Mustafa Eraslan sağlıklı beslenme üzerine ezber bozan açıklamalarda bulundu. Türkiye’de ABD’nin beslenme piramidinin teşvik edildiğini ifade eden Eraslan, bunun ucu kansere çıkan çok büyük bir hata olduğunu ifade etti.
Eraslan şöyle konuştu:

“Son zamanlarda Türkiye’de kanserde normalin çok üzerinde bir artış var. Bunun sebeplerinden bir tanesi de bizim yediğimiz içtiğimiz gıdalar. Kırmızı et ve tereyağı içinde bulunan bazı maddeler insanın kansere yakalanmasını engelleyen bazı maddelerdir. Bununla ilgili üniversite düzeyinde çalışmalar var. Biz ABD’nin beslenme pramidine uyduk. Neden? ‘ABD’nin beslenme pramidi insanın kilo almasını ve hastalanmasını engeller’ deniyor. Bu son derece yanlış. Kelin ilacı olsa başına sürer derler. Şimdi ABD’ye dönün bakın, bu beslenme piramidini 50 yıldır uyguluyorlar neredeyse, toplumun yarısı obez. Yapılacak şey kırmızı ete dönmek ve bunun yanında bol miktarda terayağı tüketmek. Kırmızı et ve tereyağı ne damar sertliği yapar ne de kilo aldırır. Peygamber Efendimiz, ‘Sığırın sütü şifadır, yağı ise devadır’ buyuruyor. Bu Hadis-i Şerif bizim için çok önemli bir ölçüdür. Yani etin yağlı olması bizim için şifadır, terayağının yemeklerde olması şifadır. Bunlar batının söylediğinin aksine damar sertliğini ve kanseri engelleyecektir.”

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar tüketilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Eraslan, yazın en sevilen meyvelerinden biri olan dut konusuna özel bir vurgu yaparak, “Dutun kurusunun ve yaşının kullanıldığı yerler farklı. Kışın kurusunu kullanırsınız. Yaz da zaten Türkiye’de dut mevsimidir, yaş olarak kullanırsınız. Ayrıca dutun yaprağını kanamalarda tarih boyunca kullanmışlar, kansızlıkta kullanmışlar, detokslarda kullanmışlar. Detoks önemli. Kış aylarında vücudumuzda biriken pislikleri dut sayesinde atabilirsiniz. Onun dışında kalsiyum magnezyum kemik gelişiminde son derece etkilidir. Kırmızı dut da son derece etkili bir antioksidandır. Yani kansere karşı bizi koruyan en önemli gıdalardan bir tanesidir. Herkese bu dönemde dut yemelerini tavsiye ediyorum. Yapacakları şey, 1 hafta boyunca her gün 200-300 gram dut yemek. Bu, yaz mevsimine sağlıklı bir hazırlık olacaktır” ifadelerini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın