Dev kuyrukluyıldız Mars’ı ziyaret edecek

0
1070
Dev kuyrukluyıldız Mars'ı ziyaret edecek

Astronomi dünyası, benzeri bir milyonda bir görülen kozmik bir olaya tanık olacak. Dağ büyüklüğündeki bir kuyrukluyıldızın Mars’a değecekmiş kadar yaklaşacağı kozmik olay, internetten canlı yayınlanacak.

Kozmik ömrünün neredeyse tamamını Güneş Sistemi dışında geçiren ‘Siding Spring’ adı verilen kuyrukluyıldız, bugün ilk kez Güneş Sistemi’nin iç kısımlarını ziyaret edecek. Dağ büyüklüğündeki kuyrukluyıldız geçişi esnasında Mars’ın yüzeyini sıyırıp geçecek.

Güneş Sistemi’nin oluştuğu 4.5 milyar yıl öncesine uzanan Siding Spring, saniyede 56 kilometre hızla Mars’a 140 bin kilometre yaklaşacak. Diğer adı C/2013 A1 olan kuyrukluyıldızın Kızıl Gezegen’e tehlikeli biçimde yaklaşacak olması nedeniyle, NASA yörüngedeki Mars Yörünge Kaşifi (MRO), MAVEN ve diğer uyduların hareketlerini kuyrukluyıldızdan etkilenmemeleri için kontrol edecek.

Siding Spring‘in Mars yörüngesinden geçişi, TSİ 20.27’de gerçekleşecek. Slooh gözlemevi, tarihi olayı internetten yayımlayacak.

Büyüklüğü ABD’nin Georgia eyaletindeki Appalachian Dağları’yla bir gösterilen Siding Spring, geçtiğimiz yıl Ocak ayında New South Wales gözlemevi tarafından tespit edildi. Siding Spring, 20 yıl önce Jüpiter’e çarpan kuyrukluyıldızdan bu yana, yapılan en nadir kuyrukluyıldız gözlemlerinden biri olacak.

Kuzey Yarımküre’de görülmeyecek
Siding Spring kuyrukluyıldızı, Avustralya, Güney Amerika ve Güney Yarımküre’nin diğer bölgelerinde gece karanlığında görülebilecek. Gözlem için teleskopların yanı sıra dürbünler de yeterli olacak. Kuzey Yarımküre’deki gözlemciler de teleskoplarla silik de olsa kuyrukluyıldızı görebilir.

Bir milyon yılda bir yaşanan kozmik olay, gözlemleme şansı olanlar için ömürlerinde bir kez görecekleri bir fırsat oluştururken, gökbilimciler için de eşsiz bir gözlem imkanı sunacak. NASA astronotu ve Bilim Görevi Direktörü John Grunsfeld, “Daha önce Güneş Sistemi’nin iç kısımlarını ziyaret etmemiş olan kuyrukluyıldız sayesinde Güneş Sistemi’nin ilk yıllarına ait bilgiler elde edebileceğiz” ifadesini kullandı.

Siding Spring, Güneş Sistemi’nin Asteroit Kuşağı içinde kalan bölgesine girmeden önce Uranüs ve Jüpiter’i de ziyaret etmişti.

Bir Cevap Yazın