Devlet besicileri destekledi, kayıt dışı kesim azaldı

0
941
Türkiye'deki büyükbaş hayvan sayısında yüzde 36'lık artış

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, hayvancılıkta kayıt dışılığın yüzde 60’a kadar yükseldiğini, devlet desteğiyle yüzde 30’a gerilediğini belirterek, “Bu yıl yüzde 10 ya da 5 civarına düşecektir” dedi.

Tunç, yaptığı açıklamada, hayvancılıkta önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Hayvancılığın gelişmesindeki en önemli etkenin besi desteği olduğunu anlatan Tunç, “2011’in ilk yarısında destek verildi, kayıt dışılık azaldı. Bu dönemde işletmeler, desteklemelerden yararlanabilmek için kestiği hayvanları kayıt altına almak zorundaydı. Yılın ikinci yarısında destek verilmedi, kayıt dışılık artış gösterdi” şeklinde konuştu.

Tunç, kayıt dışılığın 2011’de ekonomiye ciddi zarar verdiğini kaydederek, geçen yılki desteklerle kaçak kesimin azalma trendine girdiğini vurguladı.
“Etin üretimi kayıt altına alındı” diyen Tunç, “Şu anda desteklerden faydalanmak isteyenler hayvanlarını kayıt altına almak zorunda. Kaçak hayvancılık yapan insanların önüne set konuldu. Eskiden mezbahalara giren 10 hayvandan ikisi kayıt altındaydı” ifadesini kullandı.

“Kayıt dışılık yüzde 10’a kadar düşecektir”

Devletin hayvan başına 500 lira besi desteği verdiğine dikkati çeken Tunç, maliyetlerin düştüğünü vurguladı.

“Hayvancılıkta kayıt dışılık, desteklemeden önce yüzde 60’a kadar yükselmişti, devlet 22 kalemde destek verdi, bu oran yüzde 30’a düştü” diyen Tunç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu yıl yüzde 10 ya da 5 civarına düşecektir. Ülke hayvancılığının gelişmesini ve et üretiminin artmasını sağlıyor bu. Hayvancılık konusunda çok güzel gelişmeler yaşanıyor gerçekten. Kayıt dışılık yüzde 10’a kadar düşecektir. Mezbahalarda ve her işletmede devletin veterineri var. Resmi olmayan yerlerde kesim yasaklandı, hayvanlar kayıt altına alınarak kesiliyor. Kaydını yaptırmayanlara destek verilmeyecek.

Kayıt dışılık tamamen hayvan kaçakçılığı. Devletten ve milletten kaçırılan para. Kayıt dışı kesimlerde vatandaş eti alasıya kadarki tüm süreçte vergi kaçırılıyor. Bu, Türkiye’nin zararına neden olan bir durum. Artık besi desteğiyle devlet kaçakçılığın önüne geçiyor. Tamamen bitmeyebilir ama çok düşük seviyelere düşeceği kesin.”

http://www.hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın