“Devletin önerdiği ilaç unlu biti öldürmüyor, böyle giderse ihracat biter”

0
1942

unlu biti zararlısıAntalya’da Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Tarım Bakanlığı’nın unlu bitle mücadelede önerdiği zirai ilacın fayda sağlamadığını belirtti.

Kalıntı bıraktığı gerekçesiyle geçen yıl yasaklanan Privan 4, Tusuvan 4 gibi halk arasında ‘dörtlü ilaç’ olarak bilinen ürünlerin ruhsatlarını devletin kaldırdığını belirten Sarıçobanoğlu, önerilen Fomente isimli ilacın ise unlu bit zararlısıyla mücadelede verimli olmadığını dile getirdi. Bu gidişle beş yıla kadar ihracatın duracağını ileri süren Sarıçobanoğlu, “Halk arasında 4’lü ilaç olarak bilinen Durşban 4, Privan 4, Tusvan 4, Korban 4, Alban 4 gibi ilaçlar geçen yıl yasaklandı, kalıntı var diye. Bu ilaçlar Avrupa’da kullanılıyor, Türkiye’de yasak oluyor. Bu gidişle 5 yıl sonra ben ihracata mal gönderemem.” dedi.

Üreticinin unlu bit nedeniyle verim kaybı yaşandığını dile getiren Halil Sarıçobanoğlu, biyolojik mücadele yöntemlerinde de yetersiz kalındığını vurguladı. Finike çukurunda toplamda 30 bin dönüme yakın arazi olduğunu anımsatan Sarıçobanoğlu, “Finike’ye gelen böcek sayısı büyük çiftlik sahiplerine yetmiyor. Benim 5 veya 10 dönüm arazisi olan çiftçime böceğin gelme şansı yok. 5 bin dönüme böcek salsan, 30 bin dönüm arazi var. Gerisine ilaç atsan ne olur. O böcekte ölür. Senin yanındaki bahçe sahibi tarlasına böcek salıyor. Yanındaki ilaçlama yapıyor. Sonuçta böcek çözüm değil. Çünkü biyolojik olarak tarım buralarda yaygın değil.” diye konuştu.

Geçen dönem ürününde kalıntı tespit edilen bin 500 çiftçinin mahkemelik olduğunu belirten Sarıçobanoğlu, bunların hepsinin daha sonra beraat ettiğini hatırlattı. Sarıçobanoğlu, bu yüzden devletin bu uygulamada değişikliğe gittiğini belirten Sarıçobanoğlu, bundan böyle ilaç kalıntılarından dolayı mahkemeye sevkin olmadığını ifade eden Ziraat Odası Başkanı, “Artık yasaklanan bu ilaç kalıntısı ürünün üzerinde çıktığı anda otomatikman üreticiye 10 bin TL ceza yazıyorlar. Bu uygulama önümüzdeki dönemden itibaren yürürlüğe girecek.” dedi.

Finike’de son yıllarda narenciyeden sonra narcılık da yayılmaya başladı. Ziraat Odasına kayıtlı üyelerin yüzde 80’i köy tarafları narcılık yapıyor. Unlu bit zararlısının narenciyede olduğu gibi narda da üreticiye sıkıntı yaşattığı bildirildi. İki nar meyvesinin birbirine temas ettiği yerde bu zararlının hayat bulduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, bu bitle mücadele edebilmek için devletin yasakladığı ilacın yerine etkili bir ilaç önermesi gerektiğini ifade etti. Geçen yıl 10 bin tonluk narenciyede en az 2 bin tonunun yere döküldüğünü ifade eden Sarıçobanoğlu, “Ya ruhsatı kaldırılan ilaca tekrar ruhsat verecekler, ya da yeni bir ilaç önerecekler. Önerilen ilaç Fomante hiçbir yarar sağlamadı. Bir tane nar çürüdüğü zaman 3 tane de yanında götürüyor.” diye tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın