Dikenli İncir (Frenk Yemişi) Şifa Kaynağı

0
1763
Dikenli-Incir-(Frenk-Yemisi)-Sifa-Kaynagi

Toplaması zor, yemesi tatlı Frenk yemişi (dikenli incir) yaz yorgunluğunda dinlendiriyor.
Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yoğun yetişen Frenk yemişi, tadının lezzetli olmasına karşı üzerindeki dikenleri nedeniyle toplaması zor bir meyve. Çoğu zaman toplaması zor olduğu için Ege ve Akdeniz kıyılarında dalında çürümeye terk edilen meyve Manavgat pazarlarında göze çarpıyor. Vitamin deposu olduğu ifade edilen meyvenin tanesi 1 liradan satılıyor.

Dikenli incir Manavgat semt pazarlarında tanesi 1 liradan alıcı buluyor. Kesilmiş şekilde satışı ise 2 lira. Manavgatlı Emine Baştuğ, zor şartlarda topladıkları Frenk yemişini tanesini bir liradan sattığını söyledi. Semt pazarlarında ortalama 40 dikenli yemiş sattığını belirten Bağtuğ, dikenli incirin halk arasında Hint ve Frenk yemişi ismi ile bilindiğini ve toplamasının çok zor olduğunu söyledi. Dikenli incirin ince dikenlerinin ellerine batmaması ve kaşıntı yapmaması için eldiven kullandığını belirten Baştuğ, “Frenk yemişinin toplaması çok zor. Ele dikeni battığı için toplamaya kimse yanaşmıyor. Semt pazarlarında tadını merak eden turistlerde satın alıyor. Dikenli yemişi kabuğundan ayırmasını maşa ve bıçak kullanarak yapıyorum. Temizleyerek tanesini 2 liradan satıyorum. Frenk yemişini yerleşik Alman ve Hollandalılar çok seviyor.” diye konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI

Manavgat Sağlık Derneği (MASADER) Başkan Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emin Canan, halk arasında Frenk yemişi bilinen meyvenin adeta vitamin deposu olduğunu söyledi. Frenk yemişinin çok güçlü C vitamini deposu olduğunun altını çizen Canan, yaz aylarında terlemeye bağlı güçsüz kalmada vücudun gün boyu dinç kalması için bir dikenli yemiş yemenin yeterli olacağını ifade etti. Frenk yemişinin vücudu dinç tutma yanı sıra midenin kolay çalışmasını sağladığını belirten Canan, şöyle devam etti: “İçerdiği vitaminler sayesinde iyi bir şifa kaynağı olan dikenli incir, öncelikle sindirim sistemimizi düzenler, bağırsaklarımıza iyi gelerek kabızlığı giderir. Stres, yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelir. Dikenli incir sayesinde yorgunluğumuzu üstümüzden atarak zinde bir vücuda kavuşabiliriz. Özellikle yaz aylarının çok sıcak olması sebebiyle bitkinlik, yorgunluk hepimizin sorunudur. Dikenli incir tüketerek kendimizi çok daha zinde hissedebiliriz.”

haberdunya

Bir Cevap Yazın