DİKKAT! SEÇMEN BİLGİLERİNİZİN KONTROLÜ İÇİN SON 3 GÜN

0
737
Oy kullanmak Anayasal bir hak ve görevdir

Bildiğiniz üzere 30 Martta yapılacak olan Yerel Seçimlere çok az bir zaman kaldı. Seçmen bilgilerinizi Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) sitesinden sorgulayabilirsiniz. Ancak www.etarim.net ailesi olarak siz değerli tarım camiasına hatırlatma gereği duyduğumuz önem arz eden bir konuyu dile getirmek istiyoruz.

İlgili muhtarlıklarda bulunan seçmen bilgi formlarını kontrol etmeniz için 23 Ocak son gündür. Yani son üç gün içerisinde eksik veya yanlış olan bilgilerinize itirazlarınızı yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde vatandaşlık görevlerinizden olan oy kullanma hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden bu son üç günde kontrollerinizi yaparak eksik bilgilerinizi muhtarlarınıza vermeniz gerekmektedir.

Advertisement
Kutay Yılmaz
“Oy kullanmak Anayasal bir hak ve görevdir” – Kutay YILMAZ

Unutmayınız ki “Oy kullanmak Anayasal bir hak ve görevdir”

Seçmen listeleri 23 Ocak 2014 tarihi itibariyle askıdan inecektir. Değerli Tarım Camiamızın mutlaka bağlı bulundukları muhtarlıklara uğrayarak, listelerden isimlerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi, seçmen listeleri muhtarlıklarda 10 Ocak 2014 tarihinde askıya çıkarılmıştı. Bu süre 23 Ocak’ta sona eriyor. Tarım camiamız da bulundukları mahallelerde öncelikle kendi aileleri olmak üzere akraba ve komşularını da bu konuda bilinçlendirmelidirler. Oy kullanmak Anayasal bir hak ve görevdir vatandaşlarımız mutlaka oy kullanma görevini yerine getirmelidir. Bu demokrasi bilinci ve kültürü açısından önemlidir.

“Bu listelerin askıya çıkarılmasındaki yegane amaç, 30 Mart yerel seçimlerinde oy kullanacak vatandaşlarımızın seçmen kütüklerinde isimlerinin olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilmektedir. Dolayısıyla 10 Ocak ile 23 Ocak arasında askıda kalan bu listede ismi bulunmayan vatandaşlarımız mutlaka bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine gidip hanede oturduklarını belgeleyen su, elektrik, telefon faturası veya kira sözleşmesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Vatandaşların ilçe nüfus müdürlüklerinde kendilerini kütüğe kaydetmelerinden sonra alacakları belgeyi ilçe seçim kurullarına götürmeleri durumunda listeye isimleri kaydedilmiş olacak. Dolayısıyla vatandaşlarımızın yaklaşık kalan üç günlük bu süre içerisinde saydığımız işlemleri yapmaları gerekmektedir. Bu noktada vatandaşların mutlaka asılacak listelerde kendi isimlerinin olup olmadığını doğru bir şekilde araştırmaları gerekmektedir. www.etarim.net ailesi olarak bütün vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlılık ve ilgi bekliyoruz. 23 Ocak’tan sonra gelecek hiçbir evrak işleme alınmayacaktır.”

KAYNAK: Yayın Koordinatörü Zir. Müh. Kutay YILMAZ’ın Özgün Haberidir.

Bir Cevap Yazın