En-buyuk-iki-dusmandan-biri

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Opr. Dr. Tamer Bakalım, sanayi şekeri tüketmek ile yürümek yerine yaygın olarak motorlu taşıtların kullanılmasının kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırladığını bildirdi.

Bakalım, Kalp Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının azalması için başlıca risk faktörü olan damar sertliğinin kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizdi. İnsanlara kanser kadar ürkütücü gelmese de dünyanın en büyük sağlık sorununun kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirten Bakalım, kalpten ölüm oranlarının tüm kanser kaynaklı ölümlerden daha fazla olduğuna dikkati çekti.

Advertisement

OLUŞUMU YILLAR ALIYOR

Hastalık bir kalp krizi şeklinde aniden gelişse de oluşumunun yıllar aldığını bildiren Bakalım, kalp ve damar hastalıklarının tedavisindeki gelişmelere rağmen sorunun temel nedeni olan damar sertliği kontrol altına alınmadığı için hastalığın giderek arttığını kaydetti. Bakalım, “Bu artışın en büyük sebeplerinden biri diyabet hastalığının giderek artması ve adeta bir salgın haline gelmesidir. Diyabet hastalarında damar sertliğinin daha erken yaşlarda ortaya çıkması, damarlarda daha yaygın tutulumu söz konusudur” ifadesini kullandı.

‘ŞEKER VE MOTORLU TAŞITLAR SUÇLU’

Diyabeti, dolayısıyla damar sertliğini tetikleyen en önemli unsurun beslenme alışkanlıkları olduğunu vurgulayan Bakalım, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Sanayi üretimi şekerinin yaygın kullanılması ve yürümek yerine yaygın olarak motorlu taşıtların kullanılması, yani hareketsiz yaşam, kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Sanayi şekeri sofrada bulunmasa bile kullanılan birçok üründe glikoz şurubu, mısırdan elde edilen mısır şurubu gibi maddeler diyabete yatkınlık sağlayarak kalp damar hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

Kolesterol ve kan yağları, ilaçlarla kontrol altına alınabilse de yürümek yerine yaygın olarak motorlu taşıtların kullanılması, yani hareketsiz yaşam damar sertliğine yol açan nedenlerdendir. Kalp damar hastalıkları riskini en aza indirmek için sağlıklı kiloya ulaşılması, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmesi, düzenli fiziksel aktivite yapılması ve sigara kullanılmaması büyük önem taşımaktadır.”

haber365

Bir Cevap Yazın