Diyabetli Hasta Sayısında 3. Sıradayız

0
722
Diyabetli Hasta Sayısında 3. Sıradayız

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; dünyada her 10 saniyede 3 insan diyabet hastalığına yakalanırken, her 6 saniyede 1 kişi diyabet nedeniyle hayatını kaybediyor.

5 kişiden 1’nin diyabet hastası olduğu ülkemizde de hasta sayısının her yıl katlanarak arttığı belirlendi. Diyabet hastalarının sayısı açısından ise Türkiye’nin, Avrupa genelinde Rusya ve Almanya’nın ardından üçüncü sırada yer aldığı saptandı.

En fazla diyabetli Marmara Bölgesinde …

Halk arasında “şeker hastalığı” diye de bilinen diyabetin tedavisinde son yıllarda büyük ilerleme kaydedilirken, yapılan araştırmalarda Türkiye’de diyabet hastalığının en yoğun olduğu bölgenin Marmara Bölgesi olduğu ortaya çıktı. İkinci sırada İç Anadolu Bölgesi gelirken, Ege Bölgesi ise üçüncü sırada yer aldı. Bu üç bölgeyi sırasıyla Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin takip ettiği tespit edildi.

Diyabet haberleri 35 bini aştı …

Medya Takip Ajansı Interpress’in “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, yılbaşından bu yana sağlık sektörü ile alakalı yazılı basında 360 binin üzerinde haber yayınlanırken, bu haberler içerisinde diyabet ile ilgili yazılı basına 35 bin 195 haber yansıdığı belirlendi.

Bir Cevap Yazın