Diyarbakır üç fuara ev sahipliği yapıyor

0
1139

tüyap fuarTÜYAP tarafından, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) desteği ile düzenlenen “Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri, Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarları ile 2. Üretim Makineleri Yan Sanayileri 2011 Fuarları törenle açıldı.
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, sadece üretim yapmanın değil, üretilen ürünlerin en iyi şekilde tanıtılmasının da önemli olduğunu belirterek, bu konuda fuarlara büyük bir görev düştüğünü belirtti. 2010 yılında yaklaşık 280 bin kişinin, düzenlenen fuarları ziyaret ettiğini, bunun 100 bininin Diyarbakır ili sınırları dışından geldiğine dikkati çeken Toprak, bunun yeterli olmadığını 1.5 milyon nüfusa sahip Diyarbakır’da yerli ziyaretçiler açısından da eksiklik olduğunu kaydetti. Toprak, tanıtıma daha da önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Diyarbakır’ın geçmişten gelen, bölgenin merkezi olma, tarihi yollar üzerinde bulunmasının avantajını biz bundan sonra da kullanabilmeliyiz.

Cazibe ve çekim merkezi olmanın avantajını bu fuarlara katılan ziyaretçi sayısı açısından da daha ileri bir noktaya getirmeliyiz. Ülkemizde demokrasinin, özgürlüğün, kural ve kurumların yerleşmiş olmasının güzelliğini yaşıyoruz. Bu fuara önemli oranda katılım olacaktı. Ancak gelemediklerini öğrendik. Bu konuda hükümet, bakanlıklar, TOBB el birliği ile vizelerin ortadan kaldırılması için uğraş veriyor. Çevre ülkelerle vizeler kalktı, kalkıyor. Umuyorum ki yakın bir gelecekte vizelerin kaldırılması ile hem insanlar hem de ekonomik ürünler ülkeler arasında rahatlıkla giriş çıkış yapabilecekleri bir noktaya gelinecektir. Meslek örgütlerimizin desteği ile yeni kapılar yapılıyor. Kapıların modernizasyonunda ortak çalışma yürütülüyor.”

“DİYARBAKIR ARTIK KONGRE, FUAR, TİCARET ŞEHRİ”
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de 3 fuarın aynı anda açılışını yapmaktan mutluluk duyduklarını, birkaç yıl öncesi göz önüne alındığında büyük mesafelerin katedildiğini görmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Baydemir, “Diyarbakır artık kongre, fuar, ticaret şehri. Bütün dinamikler buradayken ifade edeyim ki ‘aman ha gevşeme yok.’ Bu birliktelik ve çalışmayı yükselterek devam ettirmek zorundayız. Bu sadece ticari bir durum değil, aynı zamanda bir kültür, dostluk alışverişidir. Barış girişimidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.(Cihan)

Bir Cevap Yazın