Doğa Harikası Gölet Tarım Arazilerine İlaç Olacak

0
1692
Doğal Göl Bursa

BURSA (İHA) – Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Fevziye Köyü’ndeki Nilüfer çiçekleriyle ünlü doğal gölet yeni görüntüsüne kavuşuyor. Muhteşem görüntüsüyle herkesi büyüleyen gölet, proje tamamlandıktan sonra bölgedeki tarım arazilerinin sulama problemini çözecek. İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, gölün bölgede çıkabilecek muhtemel orman yangınlarının söndürülmesini sağlayacağını söyledi.

Doğal Göl Bursa

 

Gemlik ilçesine bağlı Fevziye Köyü’ne bağlı Karagöl, doğa harikası görüntüsüyle doğa tutkunlarını kendine hayran bırakıyor. Doğal olaylar sebebiyle oluşan göletin dibindeki çatlaklar sebebiyle su kaybının olması ile harekete geçen İl Özel İdaresi, 2006 yılında gölün genişletilerek daha güzel bir görüntüye kavuşması için ilk adımı attı. Bursa İl Özel İdaresi tarafından baştan aşağıya yenilenecek göl, tarım arazileri ve orman yangınları için kullanılacak. Projenin sonunda gölün 150 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde olması planlanırken, göletin en derin yeri ise 10 metre olacak. Projenin başlamasından sonra gölette meydana gelen heyelan sebebiyle proje bir süre durduruldu. Heyelan riski taşıdığı için tekrar incelemelerin yapıldığı gölet projesinin uzun süre beklemesi doğa severlerin tepkisine yol açtı. Gölün eski görüntüsünden uzak olduğunu söyleyen doğaseverler, gölün bir an önce muhteşem manzarasına kavuşmasını istedi.

FOTOĞRAFLIK GÖL ESKİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAK

Heyelan riskinin tespiti için gölette teknik incelemelerin yapılacağını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, göletin tekrar o büyüleyici görüntüsüne kavuşacağını vurguladı. Hedeflerinin doğa katliamı yapmak değil, doğayı korumak olduğunu dile getiren Akdemir, şimdiye kadar İl Özel İdaresi bütçeleriyle gölet için 500 bin TL para harcandığını vurguladı. Akdemir, “Karagöl için etüt çalışmaları yaptık. Gölet çalışmaları esnasında doğal sebeplerle heyelan oldu. 2010 yılında meydana gelen aşırı yağışlar sebebiyle heyelan risik arttı. Kazdığımız yerler tekrar toprakla doldu. Bu yüzden projeyi durdurduk. Buraya en kısa sürede teknik elemanları göndereceğiz. Bu göleti tekrar eski görüntüsüne kavuştaracağız” dedi.

TARIM ARAZİLERİNE İLAÇ OLACAK

Gölet sayesinde bölgedeki tarım arazilerinin sulama probleminin çözüleceğini vurgulayan Akdemir, “Sulama sıkıntısını da çözüme kavuştaracağız. Ayrıca bu gölet çevrede meydana gelebilecek muhtemel orman yangınlarına da erken müdahalenin yapılmasını sağlayacak. Son teknoloji ile birlikte bu gölet, o özlenen görüntüsüne kavuşacak. Çevreyi kirletmek ve yok etmek için bu gölet yapılmaz. Gölet demek su demek. Ağaçların ve ormanların ihtiyacı olan en büyük unsur sudur. Burada katliam söz konusu değil. Doğal dengeyi korumak için su buluyoruz” diye konuştu.

Fevziye köylüleri de göletin tekrar düzenlenmesi ile tarım arazilerinin su sıkıntısının çözüleceğini belirterek, projenin en hızlı bir şekilde bitirilmesini istedi.

Nilüfer çiçekleriyle dolu olan Karagöl, fotoğrafçıların uğrak mekanlarından biri olma özelliği taşıyor. Gemlik şehir merkezinden 45 dakikalık süre içinde ulaşılabilen gölete gelen vatandaşlar, enfes görüntüsüyle alanın doğa turizmine de açılabileceğini söylediler.

Bir Cevap Yazın