Doğa tutkunlarının yeni adresi

0
939
Doğa tutkunlarının yeni adresi

Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca Vadisi, ‘tabiat parkı’ ilan edilmesinin ardından doğa tutkunlarının yeni adresi oldu.

Tunca Tabiat Parkı Rize’nin ilk, Türkiye’nin 187. tabiat parkı seçildi.

4 bin 82 hektar alanı kapsayan park doğa turizmi, eko turizm ve bölgenin kalkınması için önem taşıyor. Tabiat parkı, bitki örtüsü, manzarası, buzul gölleri ve doğal yaşlı ormanları ile eşsiz bir kaynak. Yüzyıllardır oluşan buzul göllerinin envanteri tabiat parkı ile birlikte ortaya çıkacak, turizmin ve insanların hizmetine sunulacak.

Park içerisinde krater gölleri ve çok sayıda ismi konulmamış şelale bulunuyor. Tabiat parkı, tescille vatandaşın kullanımına açılıyor. Park yöre insanının gelirinin artmasına ve bölgenin tanıtımına ciddi katkı sağlayacak.

Bulut, boz ayı, karaca, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi türlerin yaşamını sürdürdüğü tabiat parkında, orman gülü, kayın, göknar, şimşir gibi ağaç ve çalı türleri de bulunuyor.

Hassas koruma, sürdürülebilir kullanım ve kontrollü kullanım bölgesi olarak üç bölgeye ayrılan parkta Orman ve Su İşleri Bakanlığının desteği ile bölgede yayla göçlerini anlatan kültürel festivaller yapılacak.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın