Doğanın mucizesi!

0
1019
doganin-mucizesi

Organik asit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan böğürtlenin, kansere karşı vücudu koruyucu etkisi bulunması nedeniyle bolca tüketilmesi gerekiyor.

Laboratuar ortamında yapılan bilimsel çalışmalarda böğürtlen meyvesinin birçok faydasının keşfedildiğini vurgulayan ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, “Böğürtlen ve yaprağının bünyesinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip kansere karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır” dedi.

Böğürtlenin meyvesi kadar yapraklarının da faydalı olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Turan Karadeniz, şöyle dedi:
“Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları iyileştirmektedir. Yüksek tansiyonun düşmesinde de yardımcıdır. Ayrıca göz rahatsızlıklarına da iyi gelir. Yine yaprağı yanıklara ve basura iyi gelir. Böğürtlenin taze yapraklarının lapasını yaparak rahatsız bölgeye uygulanarak tedavi edilir. Kökünün kaynatılarak suyu içilirse kan şekerini düşürür. Organik asitler, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olan böğürtlenin yetiştiriciliği de oldukça basittir.”
haber365

Bir Cevap Yazın