“Doğrudan Gelir Desteği araziye değil, ürüne verilmeli”

0
1218
seminer toplantıErzurum İl Genel Meclisi Üyesi Emrullah Akpunar, Erzurum’da sulama birliklerinin sorunlarından birinin de çiftçi gelirleri olduğunu belirterek, “Çiftçilerimize yapılan Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri araziye göre değil, üretilen ürüne verilmelidir.” dedi.

Erzurum İl Genel Meclisi’nin mayıs ayı toplantısı sona erdi. Meclis bugünkü oturumunda tarım komisyonunun Erzurum’daki sulama birliklerinin durumuyla ilgili hazırladığı raporu görüştü. Tarım Komisyonu Başkan Yardımcısı Emrullah Akpunar, Erzurum’da 4 sulama birliği 25 de sulama kooperatifi bulunduğunu söyledi. Devlet Su İşleri sulama birliklerine ve kooperatiflerine mesafeli davrandığını belirten Akpunar, DSİ’nin belirlediği sulama ücretinin birliklerin 2-3 katı olduğunu kaydetti. Erzurum’da sulama birliklerinin geleneksel tarım, arazi yapısı, çiftçi gelirleri, ekim oranı, sulama fiyatları, sulama kanallarındaki eksiklikler, çiftçi eğitimi, araç-makine eksikliği ve enerji problemi olduğunu savunan Akpunar, çiftçilere eğitim seminerleri düzenlenerek patates, ayçiçeği, silajlık mısır, çilek ürünlerinin ekimine teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Çiftçiye verilen Doğrudan Gelir Desteğinin araziye göre değil üretilen ürüne verilmesi gerektiğini dile getiren Akpunar, şu önerilerde bulundu: “Sulama fiyatları yüksek. Çiftçilerin sulama için desteklenmesi ve sulama oranının artırılarak sulama fiyatlarının düşürülmesi gerekir. Sulama desteği verilmelidir. En son belirlenen kanuna göre sulama fiyatları DSİ tarafından belirlenmekte. Bu fiyatlar ise birliklerin mevcut sulama fiyatlarının 2-3 katıdır. Bu çiftçilere hem ek maliyet getirecek hem de sulama birliklerinin de sulama oranını düşürecek olup ciddi gelir kaybına sebep olacaktır.” (CİHAN)

Bir Cevap Yazın