Doğu Karadeniz’de Kar Yağışı Arıların Stresini Yok Etti

0
1035
Doğu Karadeniz'de Kar Yağışı Arıların Stresini Yok Etti

Doğu Karadeniz’de hafta başı etkili olan kar yağışının, kış şartlarını hissedemeyen arıların bu durumunu giderdiği bildirildi.

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekim ve kasım aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, bu nedenle arıların kış dönemi için kendilerini hazırlayamadığını söyledi.

Elevli, “Kışa kendisini hazırlayamayan arılarda stres belirtileri gözlemliyorduk. Bölgede 3 gün süren kar yağışı arılarımızın imdadına yetişti, arılarımız stresten kurtuldu” dedi.

Mevsim şartlarının arılar üzerinde önemli etkileri olduğunu vurgulayan Elevli, şöyle konuştu:

“İyi bir kış dönemi geçiremeyecek kolonilerde maalesef ilkbahar dönemlerinde ciddi arı kayıplarıyla karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda bu sorunu yaşadık. Strese girdikleri için arılarımızda çok ciddi kayıplarla karşılaştık ancak bu yıl son Yağan kar imdadımıza yetişti. Havaların aşırı soğuması ve beraberinde gelen kar arılarımızın stresini önledi. Arılarımız soğuk ve karla kışa hazırlanma sürecine başladı. Meteoroloji yetkilileri aralık ayının genelde soğuk ve kar yağışlı geçeceği yönünde tahminde bulunuyor. Bu da arılarımızın iyi bir kış dönemi geçireceğini gösteriyor.”

Kış mevsiminden Umutlu olduklarını dile getiren Elevli, “Arılarımız iyi bir kış dönemi yaşar ve ilkbahara da sağlıklı girerlerse, bol ve Bereketli bir bal sezonu geçireceğimizi ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Arı yetiştiricilerine kış bakımı uyarısı

Elevli, arı yetiştiricilerine kış bakımı için de bazı uyarılarda bulundu.

Sıcaklıklar nedeniyle birçok arı yetiştiricisinin arılarının kış bakımını henüz yapmadığını vurgulayan Kubilay Elevli, “Arının iyi bir kış dönemi geçirmesi çok önemli. Özellikle ‘varroa’ mücadelesi iyi yapılmalı. Ayrıca arıların kışlık besini bırakmış olmaları gerekiyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın