Doğu Karadeniz’de yaş çay alım sezonu başlıyor

0
957

RİZE (CİHAN)- ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Doğu Karadeniz’de 204 bin üreticiyi yakından ilgilendiren 2013 yılı yaş çay sezonunu yarın itibariyle başlatacaklarını söyledi. Sütlüoğlu, üreticiden evsafa uygun, kaliteli çay toplayarak kendilerine getirmelerini istedi.

İmdat Sütlüoğlu, düzenlediği basın toplantısında, önceki yıl 9 Mayıs’ta açtıkları kampanyayı bu yıl erken açtıklarını belirtti. Bu süreçte vatandaşların yükünü bir miktar azaltmayı amaçladıklarını kaydeden Sütlüoğlu, “Bu sene iklim şartları dolayısıyla çay birden geldi. Vatandaşımızın yoğunluk yaşamaması ve çayını rahat verebilmesi için kampanyayı erken açıyoruz.” dedi.

Yaş çayın taze toplanmasından dolayı ürün kaybı yaşanacağını kaydeden Sütlüoğlu, şunları söyledi; “Tarlada bir ton yaş çay toplanan alanda hasat 600–700 kilogram seviyelerine düşebilir. Vatandaşın bu noktada mağdur olmaması için ürüne telafi fiyatı uygulayacağız. Yaş çayda erken hasada, açıklanacak taban fiyatın yanında telafi fiyatı uygulayacağız. Vatandaşımız bu süreçte mağdur olmadan rahatlıkla çayını toplayacak, biz de taze olarak işleme yapacağız. Mayıs ayının beşinden itibaren çay yoğunluğunun artacağını hesaplıyoruz. Bu süre içerisinde ürüne kilogram başına 27 Nisan’da 50 kuruş, 28 Nisan’da 45 kuruş, 29 Nisan’da 40 kuruş, 30 Nisan’da 35 kuruş, 1 Mayıs’ta 30 kuruş, 2 Mayıs’ta 25 kuruş, 3 Mayıs’ta 20 kuruş, 4 Mayıs’ta 15 kuruş ve 5 Mayıs’ta 10 kuruş telafi fiyatı ödemesi yapacağız.”

Telafi fiyatı uygulamasının kontrollü alım sistemi ve çayın kalitesini artırmak için uygulanacağını kaydeden Sütlüoğlu, “Toplam kapasitemize ulaşana kadar üretici çayını rahatlıkla verebilecek. Kapasitemize ulaştıktan sonra kontrollü alım gerçekleştireceğiz. Kapasitemizle sınırlı bir alım sürecidir. Üreticilerimizin rahat çay vermelerini tavsiye ediyoruz. Erken çay vermelerinden kaynaklanan bir zarar söz konusu değil. Telafi desteklemesi ile vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Normal alım sistemine geçildikten sonra randevulu alım sistemini devreye sokacağız. Beş dönüme kadar çay bahçesi olan haftada bir gün, 5-10 dönüm arasında çay bahçesi olan haftada 2 gün, 10-20 dönüm çay bahçesi olan haftada üç gün, 20 dönüm ve üzeri olan üretici haftada dört gün haftalık çay kontenjanını satabilecek.” diye konuştu.

Kaliteye son derece önem verdiklerini belirten Sütlüoğlu, “Çayın en önemli özelliği çay yaprağının kaliteli olmasıdır. Çayın kaliteli toplanmaması bindiğimiz dalı kesmektir. Çayın gelecek nesillere gelir getirmesini istiyorsak, ürünün gelecekte devam etmesini istiyorsak mutlaka evsafa uygun, kaliteli ürün toplayıp vermeliyiz. aksi halde kaliteli mal kalitesiz malı piyasadan kovar.” ifadelerini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın