Dolgun-maasa-is-imkani

Türkiye’de aynı işi yaparken günlük 20 TL alan 17 Türk işçisi şimdilerde aylık 2 bin 500 dolar kazanıyorlar. Evlerine ekmek götürmek için memleketlerinden kalkıp Etiyopya’ya giden işçiler, Aydın’da pamuğu zirveye çıkarmayı hedefliyor…

Aydın’dan Etiyopya’ya giden işçilerden Selim Balcı, bu ülkede 17 Türk arkadaşıyla pamuk tarımında çalışarak geçimini sağlıyor.

Advertisement

Selim Balcı, yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 ay önce özel bir firmadan Etiyopya’da pamuk yetiştiriciliğiyle ilgili teklif aldığını, teklifi bir süre düşündükten sonra kabul ettiğini söyledi.

Ülkede 100 bin dönüme yakın arazide pamuk ekimi gerçekleştirdiklerini kaydeden Balcı, yaklaşık 200 Etiyopya vatandaşı ile çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Aydın bölgesinde 17 Türk çiftçi olarak orada tarıma katkı sağlıyoruz. Türkiye’de aynı işi yaparken günlük 20 lira alıyordum, Etiyopya’da aylık yaklaşık 2 bin 500 dolar maaş alıyorum. Çocukluğumdan beri Koçarlı ilçesine bağlı Yeniköy beldesinde tarımla iştigal ettim. Burada bu meslekte, bu parayı kazanmak mümkün değil. Bugüne kadar Aydın’da ‘beyaz altın’ olarak nitelendirdiğimiz pamuğu Etiyopya’da zirveye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Daha önce yurt dışına hiç çıkmadığını ifade eden Balcı, dolgun ücreti nedeniyle iş teklifini kabul ettiğini anlattı.

Balcı, “Çiftçi zor durumda. Gerçekten kahvehanede çay içecek paramızın olmadığı zamanlarımız oluyordu. Şartları kabul ettim. Aylık yaklaşık 2 bin 500 dolar maaş alıyorum. Bu parayı bu meslekte Türkiye’de kazanmak imkansız. İmkanlar böyle olunca ben de yurt dışında çalışmak zorunda kaldım. 5 yıl kadar Etiyopya’da çalışmayı düşünüyorum” dedi.

Etiyopya’da zor şartlarda ekmek parası kazanmaya çalıştıklarını dile getiren Balcı, şöyle devam etti:

“Turmi şehrine bağlı Omo Valley’de kalıyoruz. Etiyopya’da da hayat şartları gerçekten çok zor. Bulunduğumuz bölge şehir merkezine uzak ve tamamen çorak. Yoksulluk var. İmkanlar sınırlı ve en büyük problem sağlıkta yaşanıyor. Her şeye çok dikkat ediyoruz. Bize çok sıcak davranıyorlar her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bizi kendilerinden biri olarak görüyorlar. Bizler de onları kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Ben ve 17 Türk arkadaşım gurbette ekmek paramızı kazanmaya çalışıyoruz.”

haber365

Bir Cevap Yazın