Dolu fındığı vurdu

0
927
Dolu fındığı vurdu
Dolu fındığı vurdu

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucu fındıkta yüzde 50’ye varan zarar tespiti yapıldı.

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde meydana gelen fırtına ve dolu yağışı sonucu ön tespit çalışması yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucu merkeze bağlı Lapa, Sıvacı, Mesudiye, Güneyköy ve Akçalı olmak üzere beş köyde fındık başta olmak üzere kivi ve meyvelerin zarar gördüğü tespit edildi.

Sahada yapılan incelemeler sonucunda fındık üretim alanlarında yağan dolu sonucunda fındık çotanaklarının gelişip olgunlaşmasını önleyecek yaralar aldığı ve rekolteyi etkileyecek şekilde de çotanakların düştüğü görüldü. Tespitlere göre yüzde 20-30 bazı bölgelerde ise yer yer bu oranın yüzde 50’nin üzerine çıkan zararların oluştuğu belirtildi.

Meydana gelen zararla ilgili olarak ise TARSİM Bölge Müdürlüğü ile koordinasyon sağlandığı ve zarara uğrayan çiftçilere 5363 sayılı kanun kapsamında zararlarının tespiti için ihbarda bulunmaları konusunda bilgilendirildiği kaydedildi

haber46

Bir Cevap Yazın