Domates eski lezzetine kavuşuyor.

0
1360
Domates-eski-lezzetine-kavusuyor

Denizli’li ziraat mühendisinin, domatese eski lezzet ve aromasını kazandırmak için geliştirdiği hibrit köy domatesinden yüksek verim elde edildi.

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde çiftçilik yapan Zekai Duran, Antalya’da ziraat yüksek mühendisi olarak çalışan Talip Bayram’ın ıslah ettiği köy domatesi fidelerini, mart ayında tarlasına dikti. Duran, denemek için diktiği fidelerden 55 gün domatesleri topladı. Sarayköylü çiftçi, tarlasından iki ayda kök başına yaklaşık 10 kilogram domates aldı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Talip Bayram, köy domatesinin eski lezzet ve aromasının kaybolduğunu, bunun için ıslah çalışmalarına başladığını söyledi.

Doğada arıların yaptığı doğal döllenme yöntemini bilinçli ve sistematik bir şekilde kullanarak hibrit tohum elde ettiklerini belirten Bayram, “Bakanlıktan isim ve marka tescili aldığımız köy domatesi, Anadolu’dan genlerini almış, aynı hoş lezzeti, tadı, kokusunu muhafaza eden, sertlik ve dayanım kazandırılmış, yola dayanımı artırılmış çok mükemmel bir hibrit köy domatesi” dedi.

Bu köy domatesinin 7-8 yıldır yapılan bir çalışmanın ürünü olduğunu ve bütün genleri Anadolu’daki atalarımızın lezzetle yediği domatesin genlerinden toplanıp ıslah edildiğini kaydeden Bayram, lezzet ve kokusu korunarak, bu domatese üreticinin uzun süre muhafaza edebileceği bir sertlik kazandırıldığını belirtti.

Yarı sırık bir çeşit olduğu için hem sera şartlarında hem tarla şartlarında verimli bir şekilde üretim yapılabildiğini vurgulayan Bayram, “Çiftçimiz 15 Mart’ta dikim yaptı. 55 günde 10 Mayıs’ta ilk hasadını yapmaya başladı. Yaklaşık 45 gündür tarlasında hasat yapıyor. 15 ton civarında ürün kaldırdı. Piyasada normal domates 1 liraya satılırken, hibrit köy domatesi 2-2,5 liradan alıcı buluyor. Dolayısıyla hem çiftçimiz kazanıyor hem Türk tarımı” diye konuştu.

Sarayköylü çiftçi Zekai Duran, 7-8 yıldır domates yetiştiriciliği yaptığını belirterek, araştırmaları sonucunda böyle dayanıklı domates çeşidi geliştirildiğini duyduğunu anlattı.

Antalya’dan aldığı 10 bin fideyi, 15 Mart’ta diktiğini ve 55 gün sonra ilk ürünü topladıklarını belirten Duran, çok memnun olduklarını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Denizli İl Müdürü Sezgin Kutlu ise, “ülkemize dış ülkelerden hibrit tohumlar geliyor, kendi tohumumuz yok” gibi sözlerin yıllardır hep konuşulduğunu ifade ederek, son yıllarda bakanlığın destekleri, bağlı kuruluşların ve özel sektörün çalışmaları ile tohumculuk anlamında çok büyük ilerlemeler olduğunu kaydetti.

Kutlu, geliştirilen hibrit tohum sayesinde her yıl dışarıya giden yüz binlerce doların ülkemizde kalacağını sözlerine ekledi.

haber365

Bir Cevap Yazın