Domates güvesine dirençli domates

0
762
Domates güvesine dirençli domates

Türkiye’nin önemli ihracat ve gelir kaynakları arasında yer alan domates yetiştiriciliğini tehdit eden domates güvesine karşı ilaç kullanılmadan farklı bir domates çeşidiyle mücadele etme yoluna gidildi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) domates güvesine (Tuta absoluta) dirençli domates geliştirildi. Karantina uygulamasına rağmen sıcak hava koşullarında yayılmasının önüne geçilemeyen domates güvesi önlemlerinde, geleneksek ilaçlama yönteminin istenilen sonucu sağlamaması ve sağlığı tehdit eden yönlerinin olması nedeniyle tercih edilmiyor.

Kimyasalların çözülmesi kolay olmadığı için tüketilen bitkilerde ve doğada birikme olasılığı hem insan sağlığını hem de doğayı olumsuz yönde etkiliyor. Sürdürülebilir bir domates tarımı için tespit edilen genotiplerin kullanılması gerekiyor. Haşere böceklerle mücadelede zararlı kimyasalların kullanımının sınırlandırılması için zararlı böceklere karşı dirençli bitkilerin yetiştirilmesi için araştırmalar başlatılıyor.

Çalışmada, güvenin domates bitkilerinde asıl hasarı, larva aşamasında bitki dokularında beslenerek oluşturduğu, karşı dirençli domates hatlarının belirlenmesi için yaprak ve bütün bitkilerde güve larvalarının beslenme ve verdikleri hasar düzeylerinin belirlenmesi için laboratuvar koşullarında ölçümler yapılarak, dört farklı transgenik bitki hattı ve transgenik olmayan bitkilerin test edildiği kaydedildi.

Kaynak: tarlasera.com

Bir Cevap Yazın