Domateste Taban Fiyat Beklentisi

1
822
Domateste-Taban-Fiyat-Beklentisi

Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, domateste önceki yıllarda olduğu gibi komisyon kurularak taban ve tavan fiyat uygulaması yapılmasını arzu ettiklerini söyledi.

Tokat’ta domates üretimi ile ilgili bilgi veren Başkan Dökülen, 60 ile 70 kuruş arasında değişen domatesin kilogram fiyatının 40 kuruşa düştüğünü kaydetti. Fiyatların iki hafta daha aynı seviyelerde gittikten sonra artmasını beklediklerini ifade eden Dökülen, “Tokat’ta domates ekimi düştü. Her ne kadar kayıtlarda yüksek görülse de, bu çiftçimizin tarlasında domates ektiğini beyan ederek gelirini yüksek göstermek suretiyle bankalardan kredi almak istemesinden kaynaklanıyor. Ekim sahamız o kadar değil. Dönüm başına 5 ile 11 ton domates alan çiftçilerimiz var. Bunlar büyük başarı. Ortalaması 6 tondur. Ama belli bir bölgede incelemede bulundum, domateste hastalık var. Bunu hava şartlarına yorumluyordum. Fakat domates dikiminde fide kalitesine dikkat edilmesi ve gelecek sene bu hataya düşülmemesini arzu ediyorum” dedi.

Advertisement

Başkan Dökülen, Tokat’ta yaklaşık iki yıldır domateste fide ve taban fiyat uygulaması yapılmadığının altını çizerek, “Daha önceden domateste tavan ve taban fiyat belirleniyordu. Valiliğimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kontrolünde bu fiyatlar belirleniyordu. Bunun çiftçimize büyük faydası vardı. Bunun tekrar gündeme gelmesini istiyoruz. Neden bu uygulamanın yapılmadığı konusunda ise kimseyi suçlamak istemiyorum. O dönemlerde yapıldı. Geçen sene ile bu sene yapamadık. Önderliğimizi yapan tarım il müdürlüğü idi. Taban ve tavan fiyat belirleyecek komisyon kurulmasında fayda görüyorum” diye konuştu.

Başkan Dökülen ayrıca, sulama ve domates üretimi maliyetlerinin artmasının üretimde düşüşe neden olduğunu sözlerine ekledi.

haberdunya

1 YORUM

Bir Cevap Yazın