Don 300 bin pazarcıyı vurdu

0
873
Don-300-bin-pazarciyi-vurdu

TESK Genel Başkanı Palandöken, Türkiye genelinde yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuğun 300 bin pazarcı esnafını zora soktuğunu açıkladı.

ANKARA – Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye genelinde yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuğun 300 bin pazarcı esnafını zora sokarken, marketleri sevindirdiğini belirtti.

Palandöken, yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ve soğuklar nedeniyle vatandaşların pazarlara gitme oranında yarı yarıya düştüğünü belirterek, “Bununla birlikte çetin kış şartlarından üretici seralarının zarar görmesini ve soğuk havayı bahane eden marketler, sebze ve meyveleri fahiş fiyattan halka satılıyor. Yani karlı ve soğuk havanın en büyük zararını üretici ile pazarcı esnafı görmekte” dedi.

Esnafın yokluğu fiyatları yükseltti

Soğuk ve karlı havalardan dolayı vatandaşların pazarlara gitmeyişini marketlerin fırsat bilerek fiyatları ikiye katladığını kaydeden Palandöken, “Esnafın yokluğu fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Esnaf rekabet ortamı oluşturup, fiyatları regüle ettiği ortaya çıkmaktadır. Bakın 50 kuruş olan marulu 2 TL’ye, 49 kuruş olan maydanoz 1 TL 50 kuruşa, 1 lira olan ıspanağı 2.5 TL’ye, 1TL 50 kuruş olan kabağı 3 TL’ye ve 1 TL 50 kuruş olan domatesi 3 TL 50 kuruşa satmanın tek izahı fırsatçılıktır. Soğuk havalardan dolayı pazarcı esnafı iş yapamaz ve evine ekmek götüremez hale geldi” ifadelerini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın