Don Giresun’da fındık üreticilerinin korkulu rüyası oldu

0
1140

fındık don tehlikesi– ÜRETİCİLER DON TEHLİKESİNE KARŞI FINDIK BAHÇELERİNDE LASTİK VE SAMAN YAKARAK ÖNLEM ALMAYA ÇALIŞIYOR

– GİRESUN ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÖZER AKBAŞLI:

– “ÜRETİCİ 2004 YILINDAKİ GİBİ DON AFETİ YAŞAMAMAK İÇİN DON TEHLİKESİ GEÇİNCEYE KADAR BAHÇELERİNDE LASTİK VE SAMAN YAKARAK İLKEL YÖNTEMLERLE ÜRÜNÜNÜ KORUMAYA DEVAM EDECEK”


GİRESUN (İHA) – Giresun’da fındık üretim alanlarının orta kesimlerinden itibaren önceki gün başlayan kar yağışı ve ardından meydana gelen don afetine karşılık fındık üreticileri fındık bahçelerinde lastik ve saman yakarak önlem almaya çalışıyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, fındık üretim alanlarının 250-500 rakımlı orta kesimlerinden başlayarak yüksek kesimlerinde kar yağışının ardından Meteoroloji’nin don uyarısına karşılık ilkel yöntemlerle önlem almaya çalıştıklarını söyledi. Zor coğrafi şartlarda fındık üreticilerinin lastik ve saman yakarak önlem almaktan başka çaresi olmadığını ifade eden Akbaşlı “Önceki gün akşam saatlerinden itibaren fındık üretim alanlarının orta kesimleri ve yüksek kesimlerinde kar yağışı meydana geldi. Özellikle nisan ayında meydana gelen kar yağışı ve don olayı üreticilerin en çok endişe duyduğu olaydır. Çünkü fındık şubat ayında eksi 17 dereceye kadar, Mart ayın da eksi 7 dereceye kadar dayanabiliyor. Fındıkta yapraklar hayli büyüyünce fındıklar sıfır derecede bir derecede içi kararak dondan etkileniyor. İşte bu halde soğuktan çabuk etkileniyor ve maalesef şuan fındık bu halde yakalandı. Bunun örneğini 2004 yılının 4 Nisan’ında yaşadık” dedi.

Üreticilerin her ne kadar tarım sigortası yaptırsa da ürününün zararını tam olarak telafi edemediğini de kaydeden Akbaşlı “Üreticilerimiz özellikle son yıllarda tarım sigortasını önem vermektedir. Bu yılda tarım sigortasına yoğun ilgi gösterildiğini biliyoruz. Ancak hiçbir sigorta üreticinin ürünün zarını tam olarak karşılamamaktadır. Üretici olarak birinci öncelik kendi ürününü imkanları ölçüsünde koruyabilmektir” diye konuştu.

Zor coğrafi şartlarda ancak ilkel metotlarla önlem almaya çalıştıklarını kaydeden Akbaşlı ”Üreticilerimiz kar yağışının başladığı önceki gün akşamdan beri fındık bahçelerinde lastik ve saman yakarak oluşan dumanlarla ürününü dona karşı korumaktadır. Üreticilerin bu yöntemden başka çaresi de yoktur. Don tehlikesi geçinceye kadar da üreticiler lastik ve saman yakmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın