Don ve dolu nedeniyle kayısı rekoltesi düştü

0
1143
Don ve dolu nedeniyle kayısı rekoltesi düştü
Don ve dolu nedeniyle kayısı rekoltesi düştü

MALATYA – Dünya yaş kayısı ihtiyacının yüzde 20’sini, kuru kayısı ihtiyacının ise yüzde 80’ini karşılayan Malatya’da don ve doludan üretimin olumsuz etkilenmesi sonucu, kayısı rekoltesinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 45 oranında düşmesi bekleniyor. Meyve üretiminin azalmasıyla ürün fiyatının artması öngörülüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, kayısı rekoltesi tahminlerine ilişkin, ağaçların tomurcuklanmasından başlayıp kayısı için tüm doğal risklerin bittiği mayıs ayı sonuna kadar süren çalışmaların tamamlandığını belirtti. Bu yıl meydana gelen don olayları dolayısıyla çukur yerler, taban araziler ve dere kenarlarındaki kayısılarda çiçeklenme döneminde hasarın yüksek olduğunu açıklayan Selvi, diğer yerlerde ise meyve tutumunun iyi olduğunu belirtti. İl genelinde geçen yıla göre yüzde 40-45 oranında rekolte kaybı yaşandığının tespit edildiğini anlattı.

Selvi, 2013 yılı kayısı rekoltesinin 413 bin 40 ton yaş kayısı olarak tahmin edildiğini vurguladı. Selvi, “Mayıs ayı içerisinde yağan dolu zararıyla ürün zedelenmelerinin olduğu, bu durumun da meyve kalitesini düşürdüğü görülmüştür. İlimizde, toplam 7 milyon 137 bin 800 adet meyve veren kayısı ağacı bulunmaktadır. 2013 yılı kayısı rekoltesi 413 bin 40 ton yaş kayısı olarak tahmin edilmiştir. Bu rekoltenin 43 bin 296 tonunun yaş kayısı olarak tüketileceği tahmin edilmektedir. Geriye kalan 369 bin 744 tonu kurutmalığa ayrılacak kayısı miktarıdır. Kurutmalığa ayrılacak bu kayısıdan yaklaşık olarak 89 bin 400 ton kuru kayısı elde edileceği beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın