DSİ Çalışanları “Ücret Düşüklüğü” Nedeniyle Özel Sektöre Geçiyor

1
1059

DSİTürk Enerji-Sen tarafından Devlet Su İşleri (DSİ) çalışanlarının sorunları ile ilgili bir rapor hazırlandı. Raporda DSİ’de çalışanların büyük bir kısmının yoksulluk sınırının altında ücret aldığına dikkat çekilerek, Kurumda çalışan personelin ücret düşüklüğü nedeniyle özel şirketlere geçtiği ifade edildi. Raporda, “Ücret düşüklüğü nedeni ile yetişmiş teknik elemanlar bir bir özel şirketlere gidiyor. DSİ boşalıyor. KPSS den dahi yeni elemanlar DSİ’yi tercih etmiyorlar” denildi.

ANKARA Türk Enerji-Sen tarafından Devlet Su İşleri (DSİ) çalışanlarının sorunları ile ilgili bir rapor hazırlandı. Raporda DSİ’de çalışanların büyük bir kısmının yoksulluk sınırının altında ücret aldığına dikkat çekilerek, Kurumda çalışan personelin ücret düşüklüğü nedeniyle özel şirketlere geçtiği ifade edildi. Raporda, “Ücret düşüklüğü nedeni ile yetişmiş teknik elemanlar bir bir özel şirketlere gidiyor. DSİ boşalıyor. KPSS den dahi yeni elemanlar DSİ’yi tercih etmiyorlar” denildi.
ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Türk Enerji-Sen DSİ çalışanlarının sorunları ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporu değerlendiren, Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar DSİ’de çalışanların büyük bir kısmının yoksulluk sınırının altında ücret aldığına dikkat çekerek, “Türkiye’de yoksulluk ücreti 4 kişilik bir aile için 2 bin 966 TL’ dir. Ayrım yapmaksızın DSİ’de görevli tüm Teknik elemanlar bu ücretin altındadır. Ülkemizde yoksulluk ücreti 1 kişi için bin 483 TL’ dir. İdari statüde çalışan 20 yıllık üniversite mezunu memurun aylık ücreti ancak bu seviyededir. Kurum İdari Kurul Kararları kağıt üzerinde kalan temennilerden, günü geçiştirmekten öteye geçmemektedir. Aylık ücretler fazla mesai ve arazi ücretiyle bir nebze telafi edilmeye çalışmış olsa dahi yetersizdir” dedi.
– DSİ ÇALIŞANLARI ÖZELE GEÇİYOR-
DSİ’den teknik personelin özel şirkete geçtiğinin ifade edildiği raporda “Ücret düşüklüğü nedeni ile yetişmiş teknik elemanlar birer birer özel şirketlere gidiyor. DSİ boşalıyor, KPSS’den dahi yeni elemanlar DSİ’ yi tercih etmiyor. Özelleştirmeden havuza geçenler için DSİ en son sırada” denildi.
– “DSİ’DEN CUMHURBAŞKANI BİLE ÇIKTI AMA SORUNLARLA İLGİLENEN YOK”-
DSİ’den Cumhurbaşkanı bile çıktığını fakat sorunların ne yazık ki çözülmediğine dikkat çekilen raporda “DSİ’yi bir gemi olarak düşünürsek bu geminin kaptanları milletvekili, Bakan ve hatta Cumhurbaşkanı bile oldular. Ama tayfalarını hep unuttular, bir gün bile hatırlamadılar. DSİ çalışanlarının eserleri ile övünenler çalışanların sorunları içinde adım atmalıdırlar” denildi. DSİ’den Cumhurbaşkanı bile çıktığını fakat sorunların ne yazık ki çözülmediğini ifade eden Karapınar, “DSİ bürokratlar için önlerinin açık olduğu bir kurum. Buradan milletvekili, Bakan ve hatta Cumhurbaşkanı bile çıktı. Fakat ne yazık ki bu görevlere seçilenler, koltuğa oturunca iş arkadaşlarına sırtlarını döndüler sorunlarını görmezden geldiler. Kuş konmaz, kervan geçmez yerlerde DSİ çalışanlarının eserleri ile övünenler çalışanların sorunları içinde adım atmalıdırlar” dedi. DSİ çalışanlarının adil bir ücret istediğini kaydeden Karapınar diğer kurumlarda iyileştirmeler yapılırken, DSİ çalışanlarının mahrum bırakılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın