Dünya Ayçiçeği Derneği Başkanlığına ilk kez bir Türk seçildi

1
1444

Dünya Ayçiçeği Derneği Başkanlığına ilk kez bir Türk seçildi. Dernek Başkanlığına seçilen Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Kaya, 26 Şubat 2012 tarihinde Arjantin’de yapılacak 18. Dünya Ayçiçeği Konferansında görevi devralacak.

Yalçın KAYA
Doç. Dr. Yalçın KAYA

Alınan bilgiye göre, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Kaya, Merkezi Fransa’nın Paris kentinde bulunan Dünya Ayçiçeği Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

2008 yılında İspanya’nın Cordoba kentinde yapılan 17. Dünya Ayçiçeği Konferansı sonrasında yapılan seçimde en genç üye olarak Çin’li üyenin yerine Türkiye’den ilk kez yönetim kurulu üyeliğine seçilen Doç. Dr. Yalçın Kaya, bu yıl yapılan yönetim kurulu toplantısında yapılan seçimde oy birliği ile yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

Yalçın KAYA
Doç Dr. Yalçın KAYA Trakya'nın Simgesi Olan Ayçiçekleriyle Birlikte

Ayçiçeğinde dünyada yapılan tüm organizasyonları ve çalışmaları yürüten bu derneğin tarihindeki en genç başkan olarak seçilmeyi başaran Kaya, 26 Şubat 2012 tarihinde Arjantin’de yapılacak 18. Dünya Ayçiçeği Konferansı sırasında bayrağı devralacak ve 2012-2016 yılları arasında başkanlık yapacak.

Aynı zamanda ülkesel yağlı tohumlar ve ayçiçeği araştırmaları koordinatörü olan Doç. Dr. Kaya, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada ayçiçeği araştırmaları ve politikaları belirlemede önemli rol oynayan bir kuruluşun başına geçecek olmanın haklı gururunu taşıdığını belirtti.

19. Dünya Ayçiçeği Konferansı’nın 2016 yılında Edirne’de yapılacağını vurgulayan Kaya, “Bu yeni görevimde ülkemizi ve kentimizi en iyi layıkıyla temsil edeceğime inanıyorum” dedi.

Uluslararası alanda da başarılı çalışmaları bulunan Kaya, aynı zamanda merkezi Sofya’da bulunan Karadeniz Biyoteknik Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dünya Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Ayçiçeği Araştırma koordinatörlüğü görevini yürütüyor.

Kutay Yılmaz Doç. Dr. Yalçın KAYA ile birlikte
Kutay Yılmaz Doç. Dr. Yalçın KAYA ile birlikte

-Dernek yönetim kurulu üyeleri-

Şubat ayında Doç. Dr. Yalçın Kaya’nın başkanlığını yapacak olan derneğin yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Carlos Feoli (Arjantin), Dr. Andre Pouzet (Fransa), Dr. Nikolai Bochkaryov

(Rusya), Dr. Maria Joıta Pacureanu (Romanya), Dr. Johan Potgıeter (Güney Afrika Cumhuriyeti), Alan Scott (Avustralya), Prof. Dr. Greld Seıler (ABD), Prof. Dr. Dragan Skorıc (Sırbistan), Prof. Dr. Gian Paola Vannozzı (İtalya), Dr. Felicity Vear (Fransa), Dr. Leonardo Velasco (İspanya), Prof. Dr. Ferenc Vıranyı

KAYNAK : http://www.trakyaweb.comhttp://www.yalcinkaya.gen.tr/http://www.ttae.gov.tr

Not: Resimler Kutay Yılmaz’ın arşivinden seçilmiştir.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın