Dünya çiftçisinin yeni erkenci çilek çeşitleri Türkiye’den

2
1814

Çilek YetiştiriciliğiİSPANYOL-TÜRK ORTAKLI ŞİRKETİN TÜRKİYE TEMSİLCİSİ KARCI: -”TÜRKİYE’DE YAPILAN VE DÜNYADA İLK KEZ DUYULAN İKİ YENİ ÇİLEK ÇEŞİDİNİN DENEME ÜRETİMİ ANTALYA’DA YAPILACAK VE DÜNYA ÇİFTÇİSİNE SUNULACAK” -LASSEN CANYON INTERNATIONAL S.L TEMSİLCİSİ IVARS: -”YAŞ MEYVE SEBZE ÜRETİMİNDE AVRUPA’NIN VE BDT ÜLKELERİNİN GÖZÜ TÜRKİYE’NİN ÜZERİNDE”

ANTALYA (A.A) – Çilek çeşidi geliştiriciliğinde dünyanın önemli kuruluşları arasında yer alan California Üniversitesi’nin Türkiye’de yaptığı ve dünyada ilk kez duyulan iki yeni çilek çeşidinin, Antalya’daki deneme üretimlerinden sonra dünya çiftçisine sunulacağı bildirildi.

İspanyol-Türk ortaklı Eurosemillas Tarımsal Teknoloji İthalat ve İhracat Limited Şirketi tarafından Antalya’nın Pınarlı bölgesinde, erkenci çilek çeşitleri için deneme hasat günü düzenledi. Hasat gününe, dünyanın en büyük tarımsal fide üretici şirketlerinden olduğu belirtilen ABD’li Lassen Canyon Internatıonal S.L Firması Temsilcisi İspanyol Vicente Ivars ile Ortadoğu Temsilcisi Ahmad Mustafa ile Antalya Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve uzmanları katıldı.

Eurosemillas Tarımsal Teknoloji İthalat ve İhracat Limited Şirketi Türkiye Genel Koordinatörü Adil Karcı, çilek çeşidi geliştiriciliğinde California Üniversitesi’nin dünyada bir numara olduğunu söyledi. Yaptıkları girişimler sonucunda üniversitede geliştirilen yeni çilek çeşitlerinin, bundan böyle Türkiye’de deneme üretimi yapıldıktan sonra dünya çiftçisine sunulacağını vurgulayan Karcı, şu bilgileri verdi:

”Merkezi İspanya’da bulunan Eurosemillas şirketi, California Üniversitesi tarafından geliştirilen çilek çeşitlerinin dünyadaki patent kontrolünü yapan şirkettir. İspanyol-Türk ortaklı olarak Türkiye’de de kurulan şirket, çilek çeşitlerinin Türkiye temsilcisi ve ıslahcı haklarına sahip.

California Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni çeşitlerin denemeleri dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilecek. Daha sonra uygun çeşitler direkt olarak, hem de anlaşmalı fideci şirketler aracılığıyla çiftçilere sunulacak. Antalya’daki tesislerimizde California Üniversitesi tarafından geliştirilen erkenci sekiz çilek çeşidinin deneme üretimlerini yapıyoruz. Olumlu sonuçlar aldık. Bu yıl dünyada ilk kez duyulan ‘Mojave’ ve ‘Benicia’ çeşitlerinin deneme üretimlerini yapıyoruz.”

Türkiye’de deneme üretimi yapılacak erkenci yeni çilek çeşitlerinin raporlarının Türkiye üzerinden dünyaya duyurulacağını ifade eden Karcı, ”Türkiye’de yapılan ve dünyada ilk kez duyulan iki yeni çilek çeşidinin deneme üretimi yapılacak ve dünya çiftçisine sunulacak. Bunun Türkiye’den yapılması ve dünya çiftçisine sunulması, Türk tarımı için büyük başarıdır” dedi.

Karcı, deneme üretimleri yapılan sekiz çeşit erkenci çilek çeşitlerinden dekar başına 3 ile 8 ton arasında verim alındığını sözlerine ekledi.

-”AVRUPA’NIN GÖZÜ TÜRKİYE’DE”-

Lassen Canyon Internatıonal S.L Temsilsici Vicente Ivars da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk tarım sektörünün hızlı geliştiğini söyledi. Avrupa’da yaş meyve sebze üreten ülkelerde, işçi maliyetlerinin yüksek olduğunu anlatan Ivars, Türkiye’nin ise bu sektörde Avrupa’da söz sahibi olmaya başladığını bildirdi. Avrupa ülkelerinin gözünün Türkiye’de olduğuna dikkati çeken Ivars, şunları söyledi:

”Avrupa’da yaş meyve sebze üreten ülkelerin tümünün gözü Türkiye’nin üzerinde. Çünkü bu ülkelerde maliyetler yüksek. Türkiye’de toprak, su, iklim ve ulaşım koşulları çok uygun. Avrupa’ya, Rusya’ya çok yakın olduğu için yaş meyve sebze üretimi ve ihracatında Türkiye’nin geleceği çok büyük. Aynı zamanda Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin de gözü Türkiye’de. Avrupa’da yaş meyve sebze üreten ülkeler, Türkiye’ye karşı halen direnmeye çalışıyor.”

2 YORUMLAR

  1. bende çilek yetiştirmek istiyorum . bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. ne markadan ve çeşitlerden habrim yok.

Bir Cevap Yazın