Dünya dehşetle izliyor! Vizonları öldürmeye başladılar

0
4154
Dünya dehşetle izliyor! Vizonları öldürmeye başladılar

Danimarka’dan sonra Avrupa ve ABD’de de görülen Cluster-5 virüsünü yaydığı iddia edilen hayvanlar askeri üste itlaf ediliyor.

Avrupa’dan gelen fotoğraflar dünyayı dehşete düşürdü. Danimarka’da vizon çiftliklerinde koronavirüs tespit edilmesiyle başlayan kaos, hafta sonu itibariyle Kuzey Amerika’ya ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’teki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda da koronavirüs çıktığını resmen açıkladı.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi olarak bilinen Danimarka’da koronavirüs 200’ü aşkın insana ve diğer hayvanlara bulaştı. Resmi açıklamada, vizonlarda rastlanan koronavirüs türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mutasyona uğramış virüsün, geliştirilmekte olan koronavirüs aşılarının etkinliği için tehlike oluşturduğunu iddia etti. Başbakan Frederiksen, “Durum çok çok ciddi. Virüs vizonlarda mutasyona uğradı ve insanlara geçti. Danimarka’da çiftliklerdeki tüm vizonlar uyutulacak. Damızlık vizonlar da dahil. Bu zorunlu bir karar. Kendi nüfusumuza karşı büyük bir sorumluluğumuz var, ancak şu anda bulunan mutasyonla, dünyanın geri kalanı için de daha büyük bir sorumluluğumuz oluştu” dedi.

Üç ayda, bir dizi corona virüs salgınının ardından ABD’deki kürk çiftliklerinde 10 bin vizon öldü. İspanya’da ise, yüzde 90’ına koronavirüs bulaştıktan sonra 92 binden fazla vizon katledildi.

Bir Cevap Yazın