Dünyadaki bitkilerin beşte biri risk altında!

0
755
Dünyadaki bitkilerin beşte biri risk altında!

Bugüne kadarki en kapsamlı listeye göre dünyada 391 bine yakın bitki türü bulunuyor. Her beş bitkiden biri ise neslinin tükenmesi riskiyle karşı karşıya!

İngiltere’de bulunan Kew (Kraliyet Botanik Bahçeleri) dünyanın bugüne kadarki en kapsamlı bitkiler listesini oluşturdu. Buna göre dünya üzerinde yaklaşık 390 bin 900 farklı bitki türü bulunuyor. Kötü haber ise; her beş bitki türünden biri neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya!

Yüzde 21’inin neslinin tükenme riski var

Alg ve yosun türlerinin harici tutulduğu araştırmaya göre dünyadaki bitki türlerinin 369 binini çiçekli bitkiler oluşturuyor. Yalnızca 2015 yılında keşfedilen 2 bin 34 bitki türünün de dahil edildiği listedeki bitki türlerinin yüzde 21’inin yok olma riskine karşı korunmaya alınması gerekiyor.

Mangrovlar yok oluşa koşuyor!

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin hazırladığı kırmızı listelerden ve 2001-2012 yıllarına ait uydu görüntülerinden faydalanılan araştırmaya göre mangrov bitkileri en yoğun risk altındaki türler. Son 10 yılda yaşam alanlarının 4’te 3’ünü kaybeden mangrov arazileri en çok golf sahaları ve karides tarlaları için feda ediliyor. Risk altındaki türleri tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen iğneyapraklı bitkiler takip ediyor.

İstilacı türler 5 bini buldu

Verilere göre doğal yaşamı baskılayan bir diğer önemli faktör ise istilacı bitkiler. Sayıları dünya çapında 5 bini bulan bu türler doğal bitki türleri ve ekosistemler karşısında tehdit oluşturuyor. Bitki türlerinin yüzde 10’unun ise iklim değişikliklerine karşı “çok hassas” konumda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: tarlasera.com

Bir Cevap Yazın