Dünya’nın açlıkla imtihanı! Aç insanların sayısı artıyor

0
3590
Dünya'nın açlıkla imtihanı! Aç insanların sayısı artıyor
Dünya'nın açlıkla imtihanı! Aç insanların sayısı artıyor

BM Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu’na göre, 2015’te 785 milyon olan aç insanların sayısı 2018’de 820 milyonun üzerine çıktı.

Birleşmiş Milletler (BM), dünyada açlık çekenlerin sayısının 2015’ten bu yana aradan geçen üç yılda arttığını açıkladı. Dünya Gıda Raporu’na göre, 2015 yılında 785 milyon olan dünyadaki aç insanların sayısı 820 milyonun üzerine çıktı. Yani dünyada neredeyse her 9 kişiden biri aç…

BM kuruluşları tarafından ortaklaşa hazırlanan Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu 2019, 15 Temmuz’da BM’nin New York’taki merkezinde kamuoyuna açıklandı.

Dünyada her 9 kişiden biri aç!

Rapora göre, neredeyse on yıl süren bir ilerlemeden sonra, dünyada açlık çeken insan sayısı son üç yılda yavaş yavaş arttı. Küresel olarak neredeyse her 9 kişiden biri aç.

Açlık çekenlerin sayısının 820 milyonunun üzerine çıktığı vurgulanan raporda, bu sayının 2015 yılında 785 milyon olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, 2017-2018 aralığında dünya nüfusunun yüzde 11’nin yeterli beslenemediği bilgisine yer verilirken, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, BM’nin 2030 yılında açlığı sona erdirme hedefini 2015 yılında kaçırdığını söyledi, her insana yeterli gıda ulaştırılmasının “dev bir sorun” olduğunun altını çizdi.

Dünya'nın açlıkla imtihanı! Aç insanların sayısı artıyor
Dünya’nın açlıkla imtihanı! Aç insanların sayısı artıyor

2 milyar insan gıda güvensizliği yaşıyor

BM raporunda ayrıca yaklaşık 2 milyar çocuk, kadın ve erkeğin gıda güvensizliğinden farklı şekillerde etkilendiğine ve bu sayının da dünya nüfusunun yüzde 25’inden fazlasına tekabül ettiğine vurgu yapıldı. Söz konusu kişilerin; bozulmamış, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli olarak erişimi bulunmuyor.

Açlığın her kıtada artış gösterdiği belirtilen raporda, en kötü durumun Afrika’da olduğuna ve her beş Afrikalıdan birinin açlık çektiğine işaret edildi. Rapora göre, Güney Asya’da insanların yüzde 15’i, Latin Amerika ve Karayiplerde ise yüzde 7’si yeterli beslenemiyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da da çok sayıda insanın aç olduğu kaydedilen raporda, şişmanlığın da dünya genelinde artan bir sorun olduğu vurgulandı.

BM’nin Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu’na ulaşmak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın