Dünyanın en büyük açık alan fuarı Adana’da

0
1280

adana Adana, dünyanın en büyük açık alan tarım fuarına ev sahipliği yapıyor. Alman Tarım Birliği (DLG) ve Önder Çiftçi Projesi (ÖÇP) ortaklığında kurulan DLG Fuarcılık’ın gerçekleştirdiği fuarı 5 bini yurtdışından yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Adana-Mersin Karayolu’nun 18. kilometresinde yer alan Gerdan köyünde 330 bin metrekarelik alanda düzenlenen ve 5 Mayıs’ta kapılarını ziyaretçilerine açan ‘DLG ÖÇP Tarla Günleri-2011’ adlı fuarda dünyaca tanınmış 123 firma ürün ve teknolojilerini sergiliyor. Garanti Bankası’nın sponsorluğunda yaklaşık 800 bin euroluk yatırımla hayata geçirilen organizasyonda tarımsal girdilerden doğal ortamında yetiştirilmiş ürünlere, makine ve ekipmanlardan danışmanlık ve sigorta şirketlerine kadar her alanda ürün ve hizmet bilgilerine ulaşma imkanı sunuluyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği’nin de desteklediği fuar, aynı zamanda Türkiye’nin ilk açık alan uygulamalı tarım fuarı olma özelliğini taşıyor.

Fuara katılan ziyaretçiler, tarla ve makine deneme alanlarında yeni teknolojik ürünleri canlı olarak izleme ve değerlendirme imkanının yanı sıra tarım sektörünün yurtiçi ve yurtdışından katılımcı firmaları ile iletişim ve firma uzmanlarıyla deneyimlerini paylaşma imkanı da buluyor. Tohum, gübre, ilaç, fidan, sulama firmalarının ekim yaparak tanıtım yaptıkları 90 adet deneme parseliyle birlikte traktör ve mekanizasyon firmalarının demo yaptıkları 52 adet makine parseli ve yaklaşık 50 firmanın katıldığı kampus çim alan parselleriyle de fuarın Türkiye’de bilgi ve ticaret platformu oluşturulduğuna dikkat çekiliyor. Katılımcı firmalar başta olmak üzere ziyaretçi ve özel gruplara fuar süresince 20 metrekarelik kapalı forum alanında tarımsal ürünlerle ilgili teknik konuları kapsayan seminerler de düzenleniyor. Eğitim etkinliği sayısının ise fuar sonuna kadar 20’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yanı sıra Adana’dan da birçok tarım firmasının katıldığı fuarda iş görüşmeleri de yoğunluk kazanıyor.

Bir Cevap Yazın