Dünyanın meyve fidanını üretiyorlar

0
911
Dünyanın meyve fidanını üretiyorlar

İnegöl’ün Cerrah beldesinde, halk arasında ”deli fidan” olarak bilinen yabani ağaçların tohumlarından üretilen fidanlar, yurt içinin yanı sıra Sırbistan, Afganistan, Kazakistan, Azerbaycan, Makedonya ve Ukrayna’ya ihraç ediliyor.

İnegöl’ün Cerrah beldesinde, halk arasında ”deli fidan” olarak bilinen yabani ağaçların tohumlarından fidanlar (çöğür) üretiliyor. Yılda yaklaşık 15 milyon adet üretilen ayva, elma, armut, şeftali, nektarın, kiraz, erik, kayısı, ceviz, vişne, muşmula ve badem gibi meyvelerin fidanları, yurt içinin yanı sıra Sırbistan, Afganistan, Kazakistan, Azerbaycan, Makedonya ve Ukrayna’ya ihraç ediliyor.

Cerrah Beldesi Fidancılar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Üretim Müdürü Ziraat Mühendisi Şahin Karaca, kooperatiflerinin 2007 yılında kurulduğunu, ancak 2 yıldır tam olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.

Karaca, beldede bulunan çöğür ve diğer fidan üreticilerinin ortak bir çatı altında bir araya geldiğini belirterek, yurt içinde neredeyse bütün bölgelere, yurt dışında da birçok ülkeye satış yaptıklarını bildirdi.

Toplam üretim miktarının 13-15 milyon arası bir rakama ulaştığını ifade eden Şahin Karaca, yurt dışında Sırbistan, Afganistan, Kazakistan, Azerbaycan, Makedonya ve Ukrayna gibi ülkelere yaklaşık 2 milyona yakın anaç ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

AA

Bir Cevap Yazın