Edirne’nin beyaz peynirine patent

0
1112
beyaz peynir

beyaz peynirEdirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Genel Sekreter Vekili Nevzat Taşkın, Türk Patent Enstitüsü tarafından Edirne beyaz peynirinin tescillenmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Taşkın, beyaz peynirin ana vatanının Edirne olduğunu ve Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) tesciliyle bunun bir kez daha kanıtlandığını söyledi.

Taşkın, ETSO olarak 2004 yılında Edirne beyaz peynirinin tescili için TPE’ye başvurduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

”ETSO olarak, bölgesel kalkınma çalışmalarımızda kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimizi ayağa kaldırmak üzere pek çok proje ve çalışma hazırladık. Bunlar içinde badem ezmesinden tutun da süpürgecilik, mis meyve sabunculuğu gibi pek çok canlandırılması gereken meslekler vardı. Meslek komitelerinin çalışmalarının içinde Edirne beyaz peyniri de vardı. Beyaz peynir, 23 Ekim 2007’de TPE tarafından tescillendi. TPE tarafından beyaz peynirimizin tescillenmesinin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Gıda üretiminde en önemli unsurun, kontrol edilebilirlik ve izlenebilirlik olduğunu hatırlatan Taşkın,”Tescillenmiş ürün, kalitenin onaylanmasıdır. Bir anlamda Edirne beyaz peynirinin kalitesi ve lezzeti onaylanmıştır” dedi.

-KORSAN PEYNİR ÜRETİMİNE KARŞI DENETİM-

Tescille birlikte taklit Edirne beyaz peyniri üretiminin de önüne geçileceğini ifade eden Taşkın, ”Biz beyaz peynirimizi tescil ettirdik. Korsan üreticiler ortadan kalkacak. Edirne beyaz peynirini üretmek isteyen üretici, üretim iznini alarak üretim yapabilecek” dedi.

Taşkın, Edirne beyaz peynirinin teknik özelliklerinin uygunluk kontrollerinin yılda 2 kez yapılacağını belirterek, şöyle konuştu: ”ETSO koordinasyonunda, ETSO temsilcisi, tarım il müdürlüğünden 1 gıda kontrolörü, ETSO’ya kayıtlı 1 üreticiden oluşan 3 kişilik denetim kurulu tarafından yılda 2 kez üretimin yoğun olduğu mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında, tüketici şikayetleri üzerine ve gerekli görüldüğü hallerde her zaman denetim yapılarak rapor hazırlanacak. Ancak, korsan Edirne beyaz peyniri üreticileri, mahkeme aracılığıyla bilirkişiler tarafından tespit edilecek ve ardından bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılacak.”

-EDİRNE BEYAZ PEYNİRİNİN SIRRI…

Edirne beyaz peynirinin, TPE tescil belgesinde, ”Edirne ili ve ilçelerindeki süt hayvanlarından alınan taze sütlerin 65-68 santigrat derecede 20-30 dakika pastörize edilip peynir mayasıyla pıhtılaştırıldıktan sonra fazla suyu süzülen, şekil verilip salamura edilen ve soğuk hava deposunda olgunlaştırılmasıyla elde edilen peynir” olarak tanımlandığını kaydeden Taşkın, Edirne beyaz peynirinin üretim teknolojisi açısından en belirgin özelliğinin ise üretimde sadece süt, maya ve tuz kullanılması ve ürün katkı maddesi ya da yardımcı herhangi bir madde içermediğini kaydetti.

KAYNAK: www.kentselhaber.com

Bir Cevap Yazın