Efteni Gölü Olta Balıkçılığına Açıldı

0
1254

Düzce’nin Gölyaka ilçesi sınırları içinde bulunan Efteni Gölü Kuş Cenneti spor amaçlı olta balıkçılığına açıldı.

Efteni Gölü Kuş Cenneti’nde, yaz aylarında su seviyesinin düşmesi ve balık fazlalığı nedeniyle oksijen yetersizliği sonucu balık ölümleri yaşanıyordu. Gölde sportif amaçlı olta balıkçılığı yapılması yönünde başlatılan çalışmalar 2008 yılı sonunda tamamlanarak 2009 yılı Ocak ayında fiyat tespiti yapıldı. Gölyaka Hamamüstü köyü mevkiinde göl üzerine hazırlanan iskele ve geçiş ücret tahsilât kulübesi hazırlanarak hizmete başladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Çevre ve Orman İl Müdürü Oğuz Beyazıt, yapılan kulübenin vatandaşlar tarafından tahrip edildiğini, yıkılan yerlerin yeniden yapılarak hizmete sunulduğunu söyledi.

Beyazıt, 7 bin 640 dönüm alanı bulunan göl havzasında göçmen kuşların izlenebilmesi için 4 adet gözlem kulesinin yapıldığını ve bu kulelerin de bazılarının vatandaşlar tarafından tahrip edildiğini ifade etti.

Efteni Gölü’nde sportif amaçlı olta balıkçılığı yapmak isteyenlerin her şeyden önce kendilerinden, orman içi sularda avlanmaya yönelik balıkçılık belgesi almaları gerektiğini belirten Beyazıt, “Olta balıkçılığını sevenler bize 2 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanları ile müracaatları karşılığında 50 TL vererek kimlik alabiliyor. Bu kimliği taşımayanların gölde balık avlamaları ve avlanma sahaları içine girmeleri yasak. Balık tutmak için göle giriş ücreti olarak da 10 TL alınmaktadır. Gölde hangi ebatta, kaç adet balık yakalanacağı ve hangi cins balıkların avlanabileceği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Su Ürünleri Yönetmeliği’nde belirtilen kurallara uyularak gerçekleştirilecek.” dedi,

Efteni Gölü Kuş Cenneti’nde koruma ve kullanma dengesini sağlamak amacıyla, üniversite, İSKİ, Tarım İl Müdürlüğü, kaymakamlık, DSİ, Çevre İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa bir plan üzerinde çalışma başlattığını kaydeden Çevre ve Orman İl Müdürü Oğuz Beyazıt, planlama yapılması düşünülen alanın, İl Özel İdaresi kanalıyla haritalandırmasının yapıldığını dile getirdi.

Beyazıt, Sulak Alan Komisyonu oluşturarak, göl havzasının zarar verilmeden kullanılmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Planlama çalışmalarının 2011 yılı içerisinde tamamlanmasını hedeflediklerini açıklayan Beyazıt, çalışmaların içerisinde, su, toprak bitki ve su ürünleri analizlerinin yapılacağını aktardı.

Beyazıt, ayrıca bakanlık ve Özel idare ile istihdam arttırıcı tedbirler kapsamında, yaban hayvanları yetiştirip, doğaya salınması için üretme çiftliği kurarak işçi alımlarının yapılmasının planlandığını dile getirdi.

 

KÜRESEL ISINMA KAZLARI DA VURDU

Düzce Çevre ve Orman İl Müdürü Oğuz Beyazıt, Efteni Gölü Kuş Cenneti’nde 3-4 senedir göçmen kuşların gelişinde bir azalma olduğunu ifade ederek, “Her göç döneminde göle 3 ila 4 sene öncesinde 10 binin üzerinde kaz gelirdi. Yaklaşık 3-4 seneden beri büyük bir azalma görüldü. Şu an gölde kazlara rastlamak çok zor. 3 ya da 5 tane görebilirseniz çok iyi. Kuşların bu bölgeye gelişinin azalmasındaki nedenlerin başında sanırım, küresel ısınma sonucu yeteri kadar kuzey kısımda soğuk hava olmamasından dolayı kazların göç etmediği düşüncesi ağır basıyor.” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK : http://www.kentselhaber.com

Bir Cevap Yazın