Ege Sucukları, yeni yatırımlarla kapasitesini yüzde 100 artırdı

Fermente sucuk imalatı yapan Ege Sucukları, bu yıl yaptığı yatırımlarla üretim tesisini ve kapasitesini yüzde 100 artırdı.

İZMİR – Fermente sucuk imalatı yapan Ege Sucukları, bu yıl yaptığı yatırımlarla üretim tesisini ve kapasitesini yüzde 100 artırdı. Sucuğun yanında Tire şiş köfte, salam çeşitleri ve sosis üretimi de yapan firma, Ocak 2014’te kavurma imalatına başlayacak.

Advertisement

Mamullerinde sadece dana, düve ve sığır eti kullandıklarını söyleyen firma sahibi Alper Kasap, “Eski Türk tipi sucuk üretimi yapıyoruz. Fabrikasyon sucuk üretimi yapmıyoruz. Türkiye’de fermente sucuk üretimi yapmak çok zor ve meşakkatli bir iş. Fermente sucuk yapan 3-5 firmadan biriyiz. Bu bizim ata mesleğimiz. Ben dördüncü kuşağım. 1850’li yıllardan beri bu işi yapıyoruz. 1966 yılında marka tescili yapılmış olan Ege Sucukları kurulduğu günden günümüze kadar sağlıklı, kaliteli ve hijyenik imalat, dürüst, temiz ve ahlaklı ticaret anlayışını dört kuşaktır uygulayan ve bu anlayışı prensip edinmiş olan bir aile firması” diye konuştu. Sarımsaksız sucuk üretimi yaptıklarına işaret eden Kasap, Türkiye’nin en kaliteli baharatlarını seçip, özel formülüyle harmanlayarak mamullerinde ayrı ayrı kullandıklarını söyledi.

Aylık ortalama 20 ton üretim yapan Ege Sucukları’nın bu yıl gerçekleştirdiği yatırımlarla birlikte kapasitesini yüzde 100 artırdığını belirten Alper Kasap,”Yeni bir ek tesis yaptık. 400 metrekare kapalı alanımıza 300 metrekare daha ekledik. Tesiste yeni soğuk havalar, otomatik sucuk dinlendirme odaları, otomatik kurutma fırını, soğuk ortam odaları, imalathane, ambalajlama ve vakumlu paketleme odası bulunuyor. Eski makineleri modernize ettik. Yeni makineler aldık. Kapasiteyi aylık 40 tona çıkardık. Yaklaşık 20 çalışanımızla üretimimizi sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Sucuğun yanında Tire şiş köfte, salam çeşitleri ve sosis imalatı da yapan firmanın 2014 yılında kavurma imalatına da başlayacağını ifade eden Alper Kasap, “1995 yılında salam ve sosis imal etmeye başladık. Macar Salam ve Tombul Salam çeşitlerini imal ediyoruz. 2006 yılında Tire Şiş Köfte’yi üretmeye başladık. Ocak ayında ise kavurma imalatına başlayacağız” bilgisini verdi.

“İnternetten, üç yılda bin 68 müşteriye ulaştık”

Ürünlerinin Türkiye genelinden yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Kasap, üç yıl önce başladıkları internet üzerinden satışların her geçen gün arttığını dile getirerek, “İnternet üzerinden ‘sade bir etiketimiz ama lezzetli mamullerimiz var’ diyerek müşterilerimize ulaşıyoruz. Üç yıl önce kanunen firmalara internet sitesi yapma zorunluluğu getirildi. Ben de web sitemizi online satış şeklinde ileriye dönük kurdum. Üç yılda bin 68 müşteriye ulaştık. Türkiye’nin neredeyse her yerinden sipariş alıyoruz. Ayda yaklaşık 25-30 kargo gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, sektöre yönelik denetimlerin çok sık olmadığından yakınan Kasap, şunları söyledi: “Ben 700 bin TL’lik yatırım yaparken, çok farklı, yasal gereklilikleri yerine getirmeden üretim yapan pek çok işletme var. Bu yatırımları kurallara uyan, mevzuatı takip eden bir firma olduğumuz için yaptık. Fakat denetim ve yaptırım olmayınca bunun hiçbir anlamı kalmıyor. Tam tersi bunları yapmayanlar ödüllendiriliyor. Halk sağlığına zarar veren, gerekli sağlık ve hijyen kurallarına uymayan, yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelerin hemen üstünün çizilmesi, kapatılması lazım. Bunların önüne acilen geçilmeli. Denetimler sıklaştırılmalı.”

Bir Cevap Yazın