Eker’den çiftçiye çağrı: Nadasa bırakma aspir ek

0
1163
Eker'den çiftçiye çağrı: Nadasa bırakma aspir ek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 50 milyon dönüm arazinin nadasa bırakıldığını vurgulayarak, “Toprak fakir, çorak iki sene üst üste buğday vermiyor. Çiftçi ne yapsın nadasa bırakıyor. Şimdi aspiri, toprağa nadasa bırakmadan hasat ettiğimizi buğdayın üstüne anızın üstüne ekebiliyoruz. Maaliyetinin yüzde 70’ini de destek olarak ödüyoruz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Yozgat’ın Yenifakılı ilçesine bağlı Fehimli köyünde bu yıl ilk kez düzenlenen aspir hasadı bayramına katıldı.

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanındaki gelişmelere değindi. Eker,”Aspir bizim kendi malımızdır. Anadolu’nun varlığıdır. Kuraklığa dayanaklı yetişen bir bitkidir. Çok önemli bir kaç faydası var. Birincisi biz yılda 4,5- 5 milyon hektar arazi yani 50 millyon dönüm bir araziyi nadasa bırakıyoruz. Toprak fakir, çorak iki sene üst üste buğday vermiyor. Çiftçi ne yapsın nadasa bırakıyor. Şimdi bu aspiri, nadasa bırakmadan hasat ettiğimizi buğdayın üstüne anızın üstüne ekebiliyoruz. Bunun makinasına da hibe destek getirdim. Bir, bir sene tarlan boş kalmayacak. İki, anızla uğraşılmayacak maalesef yaktıklarını da görüyoruz. Anızın üstüne aspir ekelim hiç bir problem yok. Maaliyetinin yüzde 70’ini de destek olarak ödüyorum.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’da tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’de büyük gelişmeler yaşandığını söyledi. Bozdağ, “Bu aspirin geliştirilmesinde emeği olanlara teşekkür ediyorum. Buradan bütün Yozgatlı kardeşlerime Türkiyemizin dört bir yanında bu ürünün yetiştirilmesi bakımından uygun yerleri bulunan çiftçilerimizin tamamına Tarım Bakanımız gibi çağrı yapıyorum. Aspirin yetiştirilmesi ülkemizin ekonomisine ilimizin ailemizin ekonomisine kazandırılması bakımından son derece önemli olduğunu ifade ediyorum. Bugün bu aspir ürününü ofis almıyor ama bugün Türkiye’nin ihtiyacı ofisin alımına ihtiyaç göstermeyecek bir durumda. Zira aspirin önemli bir kısımını değil tamamına yakınını Türkiye ithal ediyor. O yüzden alıcı derdi olmayan bir ürün var burada. Pazarı hazır olan bir ürün var burada.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bozdağ ve Eker, aspir eken çiftçilere plaket taktim etti.

İlçe Müftüsü Mükremin Çabuk’un hasat duasının ardından Bozdağ ve Eker, biçerdövere binerek aspir hasadı gerçekleştirdi.

Aspir hasat bayramına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, AK Parti Yozgat milletvekileri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal, Belediye Başkanı Yusuf Başer, ilçe kaymakamları, belediye başkanlarını ve çok sayıda çiftçi katıldı.

ASPİR NERELERDE KULLANILIYOR

Güneydoğa Anadolu bölgesinde pilavlara tat vermesi için kullanılan aspir bitkisinin yağı sabun, boya, cila ve vernik olarak biyodizel olarak kullanılıyor. Linoleik asit içerdiğinden yemeklik yağ kalitesi yüksek olan aspir bitkisi, yüzde 25 protein içerdiği için hayvan yemi olarak da değeri yüksek. Aspirin ayrıca alternatif tıpda tedavi amaçlı kullanımı da mevcut.

Kaynak: haberler.com

Bir Cevap Yazın