Eker’den müthiş itiraf!

0
1040

Bakan Mehdi EkerTarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ” Türkiye her sene ‘süne ile mücadele edeceğim’ diye havaya binlerce ton zehir attı.” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin dünyanın en büyük 7. tarım ekonomisi olduğunu belirterek, verimlilik ve kaliteyi artırdıklarını ifade etti. Bakanlık ile Denizbank’ın ortaklaşa düzenlediği ‘3.500 Köye 350.000 Kitap’ kampanyası ve ‘Tarım Türküleri CD ve Kitabı’nın tanıtımında konuşan Eker, OECD’yi dinleseler buğdayda kalite sorununu çözemeyeceklerini söyledi.

Sertifikalı tohumluk kullanana destek getirildiğini, doğrudan gelir desteğinin kaldırıldığını kaydeden Eker, “Uçakla süne mücadelesi yapılıyor, havaya zehir atıyorsun. Türkiye 1968 yılından 2003 yılına kadar bunu yapıyordu. Türkiye her sene ‘süne ile mücadele edeceğim’ diye havaya binlerce ton zehir attı. Kuş, kartal öldü, farelerin doğal düşmanı öldü. Biz uçakla mücadeleyi yasakladık. 2002 yılında havaya 900 bin ton süne mücadelesi için ilaç atılırken, 2010 yılında biz 180 ton ilaç kullandık. O tarihte 900 bin ton ilaç kullanırken sünenin zarar verdiği buğday miktarı yüzde 4,5 idi, şu anda yüzde 0,8. Yaptığımız iş doğrudur, biz verimliliği, kaliteyi artırıyoruz.” dedi. 2005’ten bu yana Türkiye’nin dünya buğday unu ihracatında bir numara ya da iki numarada olduğunu belirten Bakan Eker, bugün 61,8 milyar dolar olan tarımsal hasılayı 2023’te 150 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Zaman

Bir Cevap Yazın