Ekmeğe kameralı, barkodlu denetim

0
876
Ekmeğe kameralı, barkodlu denetim

Bursa’da günde ortalama 250 bin ekmek çıkarılan BESAŞ Ekmek Fabrikası’ndaki üretim, ekmeklerin altlarına işlenen barkodlarla denetim altında tutuluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşlarından BESAŞ tarafından üretilen günlük ortalama 250 bin ekmek, “kalite standartları” çerçevesinde alt kısımlarına işlenen barkodlarla takip ediliyor.

Advertisement

BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş yaptığı açıklamada, 24 çeşit ekmek ürettiklerini söyledi. Metal veya benzeri bir madde bulunan ekmeklerin, paketleme öncesi bantta kurulan sistemin verdiği sinyalle otomatik olarak “kusurlu ekmek” bölümüne gönderildiğini belirten Bektaş, “Ekmek ürettiğimiz alanın tamamını kameralarla izliyoruz. Hiçbir kör nokta yok” dedi.

Teknolojinin imkânlarından azami düzeyde yararlandıklarına değinen Bektaş, fırınların yüzeyinde, her bere ayrı barkod numarası veren bir mekanizma bulunduğunu dile getirdi. Bektaş, bu uygulama sayesinde ekmeğin hangi zaman diliminde hangi bantta yapılıp hangi fırında pişirildiğini kolaylıkla öğrenebildiklerini aktardı.

Kalite, hijyen ve insan sağlığının BESAŞ için çok önemli olduğunu vurgulayan Bektaş, “Kalitemize güveniyoruz. Ekmeğimizi üzerindeki markasıyla beraber vatandaşın sofrasına güvenle sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bektaş, “Kusurlu ekmek belirleme” sisteminin çok ender devreye girdiği bilgisini verdi.

Ekmeklerin, dedektörden geçirildiğini bildiren Bektaş, “İçinde metal veya buna benzer bir yabancı bir madde varsa bant anında durur ve o ürün elenmediği sürece sandıkların içine geçemez. Bugüne kadar çok şükür önemli bir sorun yaşamadık. Amacımız halkımıza kaliteli ekmek yedirmek. Bu anlamda teknolojinin imkânlarını sonuna kadar kullanıyoruz” diye konuştu.

Mustafa Bektaş, sistemi sadece kusurlu ekmeği belirlemek için kurmadıklarını, üretildiği saat, bant ve fırının tespiti yanında güvenlik kameralarını izleyip ekmeğin yanlışlıkla mı yoksa bilerek mi kusurlu hale getirildiğini öğrenebildiklerini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın