Ekmek için 218 milyar dolar

0
943
Ekmek için 218 milyar dolar
Ekmek için 218 milyar dolar

Dünya insanı geçen yıl ekmeğe 218 milyar dolar harcadı.

Küresel unlu mamuller satışları geçen yıl 465 milyar dolar olarak gerçekleşti ve aynı dönemde dünyada ekmeğe 218 milyar dolar harcandı. Okan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir uluslararası piyasa araştırma kuruluşunun verilerine göre, küresel unlu mamuller pazarının, büyümesini 2012’de de sürdürdüğünü söyledi.
Geçen yıl 6 milyar dolar artış kaydedip 465 milyar dolara yükselen perakende değeriyle halen iyi bir büyüme potansiyeline sahip pazarın, ekmek, kek, pastane mamulleri, bisküvi ve kahvaltılık hububatı kapsadığını dile getiren Boyacıoğlu, 2012 yılında 215 milyar dolardan 218 milyar dolara ulaşan satışla ekmeğin en büyük paya sahip olduğunu anlattı.

Araştırmaya göre, küresel hane halkı unlu mamuller ortalama yıllık harcamasının 243 dolar düzeyinde gerçekleştiğine dikkati çeken Boyacıoğlu, şöyle devam etti:

“Yükselen piyasalardaki tüketicilerin de aynı zamanda fazla lifli gibi katma değerli ürünler için daha çok harcamaya istekli olmaya başladıkları belirtiliyor. Bu bağlamda, 2012’de, 22 milyar dolarla yüksek lifli ekmek, dünya genelindeki yüksek lifli unlu mamuller perakende satışlarının yaklaşık 3’te ikisine karşılık geldi. Sağlık ve katma değer nedenleriyle ekmekte tahılların, yağlı tohum tanelerinin kullanımı birçok ülkede arttı. Bu ürünlerin tüketimindeki artış, genellikle beyaz ekmekle yer değiştiriyor.”

Boyacıoğlu, küresel unlu mamuller pazarındaki firmaların, tüketicilerin talepleri doğrultusunda yeni ürünler geliştirdiğini belirtti.
Pazar koşulları dikkate alındığında, tüketim hacmi ne olursa olsun üreticilerin gelir ve karlılıklarını desteklemek için ürünlerine değer katmaya odaklanmayı sürdürmesi gerektiğine işaret eden Boyacıoğlu, “Tüketiciler talep ediyor, pazar sürekli değişkenlik gösteriyor” ifadesini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın