Ekmekte yeni döneme geçilemedi

0
954
ekmek ozune donuyor
ekmek ozune donuyor

AFYONKARAHİSAR’DA EKMEKTE ‘YENİ DÖNEME’ GEÇİLEMEDİ
– ATSO UN VE UNLU MAMULLER MESLEK KOMİTESİ BAŞKANI ADNAN AŞKAR:
– “KATKISIZ EKMEK TEBLİĞİ HENÜZ BİZLERE ULAŞMADI”

AFYONKARAHİSAR (İHA) – Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Adnan Aşkar, Türk Gıda Kodeksi tarafından yayınlanan ‘Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nin kendilerine ulaşmadığını, bu yüzden de tebliğin öngördüğü ‘katkısız ekmek döneminin’ Afyonkarahisar’da başlayamadığını söyledi.

17 kalem katkı maddesinin ekmek üretiminden çıkarılarak, ekmeğin sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilmesi yönündeki Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği, ilk gününde Afyonkarahisar’da hayata geçirilemedi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan ATSO Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Adnan Aşkar, 1 Temmuz’da ekmekte yeni döneme geçilmesine rağmen kendilerine ulaşan resmi bir yazı, tebliğ olmadığı için ekmek üretimin eski tebliğe göre yapıldığını kaydetti. Mart ayında yayınlanan ekmek kodeksinde tuz oranının düşürüldüğünü ve kepek oranlarının arttırıldığını hatırlatan Aşkar, “Hükümet 1 Temmuz’da geçerli olmak üzere yeni bir çalışma başlattı. Ama şuana kadar bize intikal eden bir durum yok. Sanıyorum bakanlığın birazcık kafası karışık. Bu işin zor olacağına dair duyumlar aldı. Hakikaten tuzsuz ekmek pişirmek zordur. Bu tebliğe katkı maddesi satıcılarının da tepkisi oldu. Hükümet bu yüzden tam açıklayıcı bir genelge yayınlayamadı. Şuana kadar herhangi yeni bir bilgi almış durumda değiliz. Biz Mart ayındaki tebliğe göre ekmek üretimi yapmaya devam ediyoruz. Tebliği sadece bize değil, Afyonkarahisar’daki hiçbir fırıncıya ulaşmadı. Bize gelen yeni bir şey yok. Beklemedeyiz. Elimize yeni bir tebliği gelirse ona göre ekmek üretmeye devam ederiz” diye konuştu.

Konu hakkında bilgisine başvurulan Afyonkarahisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap ise, ekmekten 17 katkı maddesinin kaldırılması ile ilgili yönetmeliğin dün yürürlüğe girdiğini ve 1 Temmuz’dan itibaren uygulanmaya başlanması gerektiğini söyleyerek, “1 Temmuz’dan itibaren bunun düzenleme ve uygulama takibi de müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır. Ayrıca bu katkı maddeleri ile ilgili de gerekli toplantılar da düzenlenecek ve sektör temsilcileri bilgilendirilecektir” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın