Eko gübreye talep her geçen gün artıyor

0
1174
Eko gübreye talep her geçen gün artıyor

Toprakta kimyasal kirliliği önleyen solucan gübresine talep her geçen gün artıyor.

Eko gübreye talep her geçen gün artıyor

Burdur’da üretilen ‘solucan gübresi’ Türk çiftçisi tarafından tercih ediliyor. Solucanların organik artıkları tükettikten sonra ortaya çıkardığı atığın hiçbir kimyasal madde içermemesi nedeniyle tarımda büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Toprakta kimyasal kirliliği ortadan kaldıran, verimi de ortalama yüzde 40 artıran solucan atığının toprağı yenileyerek rehabilite ettiği ve su tutma kapasitesini artırdığı ifade ediliyor.

Solucan gübresi üretim firması AKME Soliden, artan talebi karşılamaya çalışıyor. Rusya’dan bir arkadaşının getirdiği solucanlarla evinin altında üretime başladığını anlatan Mehmet Aksoy, tesislerde sıvı ve katı olmak üzere iki tip gübre ürettiklerini söyledi. Gübrenin verimliliğinin kimyasal gübreye göre dört kat daha verimli olduğuna dikkat çeken Aksoy, şunları söyledi: “Çiftçimiz daha fazla verim elde etmek için kimyasallara yöneliyor. Solucan gübresi başlangıçta çiftçiye çok maliyetli gibi geliyor. Fakat hasada kadar kullanılan kimyasalların maliyeti hesaplanınca ekolojik gübre altıda bir gibi bir fiyat çıkıyor. Hem de yüzde 40 daha fazla ve sağlıklı ürün alıyor. Hem çiftçi, hem halk hem de doğa kazanıyor ve tarlada etkisi 3 yıl sürüyor. Gübremiz hacminin 10 katı su tuttuğu için sulama azalıyor ve üründe 15 gün erken hasat yapılıyor. Ürün doğal olduğu için raf ömrü daha fazla oluyor.”

SOLUCAN KABIYLA EVLERDE DE ÜCRETSİZ GÜBRE ÜRETİLECEK

Çürüyebilir evsel atıklar minyatür solucan kabından geçirilerek evdeki bitkiler için yeterli gübre üretilebilecek. Evlerde çevre bilincini oluşturmak için minyatür solucan kabı ithal ettiklerini anlatan Aksoy, “Solucan kabıyla birlikte solucanlarını veriyoruz. Aile evdeki çürüyen atıkları kullanarak kendi gübresini üretiyor.” şeklinde konuştu. En yakın rakiplerinin yılda 80 ton gübre ürettiğine değinen Aksoy, kendilerinin ayda 60 ton ürettiklerini kaydetti.

SOLUCAN GÜBRESİYLE 70 SANTİM ÜZÜM SALKIMI

Mehmet Aksoy tarafından ürettikleri gübreleri denemek için hazırlanan bahçede deneme yaptıklarını anlatan AKME Tarım Ziraat Danışmanı Ziraat Mühendisi Tayfun Oğuz, gübre verilen üzüm salkımlarının 70 santim kadar büyüdüğünü ifade etti. Organik gübreyi çiftçilerle birlikte denediklerini söyleyen Ziraat Mühendisi Oğuz, “Denemelerimizde çiftçi ürününde olan değişikliği kendi gözlemliyor. Çiftçilerimiz babadan gördüğü gibi hububatta üre ve nitratları bilinçsizce kullanıyor.” ifadelerini kullandı. Kimyasal gübrelerin kansere neden olduğunu da vurgulayan Oğuz, eko gübrenin üründe kalıtım bırakmadığını ve doğal yaşamı sağladığını sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın