Elazığ’da Besiciler Hayvanlarıyla Hükümeti Protesto Etti

0
1091

Elazığ hayvansal protestoElazığlı canlı hayvan besicileri, besleyip satamadıkları hayvanlarıyla birlikte, hükümetin canlı hayvan politikasını protesto etti.

Elazığ Besiciler Derneği Başkanı Fazlı Bulut, “Bize 100 bin lira kredi verdiler, karşılığında 500 bin lira istiyorlar. Hayvanımı kime satacam diye banka müdürüne sordum, ‘ben karışmam’ dedi. Tarım Bakanı karışmıyor, Başbakan karışmıyor. Bu sorunumuza kim karışacak. İlaki isyan mı edelim, yumurta mı atalım, taş mı atalım kurşun mu atalım? 30 yıllık Mısır’daki rejim nasıl yıkıldıysa, AK Parti de yıkılacaktır” dedi.

“ET İHTAHALATINI 5 FİRMAYA PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR”
Elazığ’da besledikleri hayvanları araçlara koyarak Asri Mezarlığı’nda toplanan canlı hayvan besicileri, daha sonra konvoy halinde İstasyon Meydanı’na geldi. Besiciler adına konuşan Elazığ Besiciler Derneği Başkanı Fazlı Bulut, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in, Türkiye’de canlı hayvan sayısının yetersiz olduğu yönündeki sözünü hatırlatarak, “Tarım Bakanı diyor ki, ‘Efendim canlı hayvan yoktur Türkiye’de, azdır’ Ben bu belgeyi Tarım Bakanı’na gösterdim. bizzat gittim. Elazığ il ve ilçe merkezlerinde olan hayvan sayısı tam 100 bin adet. Tarım Bakanı, Doğu veya Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hayvan sayısının ne kadar olduğunu bize tespit etsin. Et ithalatını beş tane firmaya peşkeş çekerek gerçekleştiriyorlar. Bu Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı bütün besiciler, bu devletin askeriyesinin, hastanesinin, bütün personelinin et ihtiyacını karşıladı. Besicilerin en azından şu anda Elazığ’da 30 bin sığırı mevcuttur” dedi.
‘BANKA MÜDÜRÜ KARIŞMIYOR, BAKAN KARIŞMIYOR, BAŞBAKAN KARIŞMIYOR’
Angusların ithal edilmesine karşı olduklarını belirten Fazlı Bulut, Ziraat Bankası’ndan aldıkları krediye ödeyemediklerini belirterek, şöyle dedi:
“İthal hayvan getirilmesine biz karşı olduğumuz için, üstelik bize devlet bir de Ziraat Bankası’ndan Türkiye genelinde kredi verdi. Bize 100 bin lira olarak verilen kredi karşılığında 500 bin lira gibi bir teminat aldı. Tamam, vatandaş aldı bunu güzel. Peki, bu vatandaş hayvanını yetiştirdiği zaman nereye verecek? Ben Ziraat Bankası müdürüne söyledim. Bana, ‘Ben bu işe karışamam’ dedi. ya arkadaş sen karışmıyorsun, Tarım Bakanı karışmıyor, Başbakan karışmıyorsa, bizim bu sorunumuza kim karışacak? Yani illa ki isyan mı edelim, illa yumurta mı atalım, illa kurşun mu atalım, illa taş mı atalım?”
Başbakan Erdoğan’ın Elazığ gezisi sırasında kenti övdüğünü anlatan Besiciler Derneği Başkanı Fazlı Bulut, şunları söyledi:
“Başbakan buraya geldiğinde Elazığ’ı çok övdü. Övdün ama bir de besicileri düşün. Besicilerin hakkını bir ara. Besiciler hayvanlarını nereye kesecek? Geçen sene bir artış oldu. Et Balık Kurumu fiyatı 16 lira oldu. ve tekrar ithalata başladığı zaman düşürdü. Fatura kime kesildi? Besiciye. Et kaça satılıyor şu anda? 24 liraya. Peki, besici kaça veriyor 12 liraya. Canlı hayvan maliyeti 12 lira olmuştur arkadaşlar. 12 liraya canlı getirmiş. Başbakan da diyor ki, ‘Efendim mallarınızı satmayın, ben buna bir çare bulacağım. ‘ Peki bu çareyi ne zaman bulacaksın? Seçim yaklaştı. Bak görüyorsun, Mısır’daki rejimi nasıl yıktılar. 30 sene iktidarda kalan bir rejim, Mısır halkı ayaklandı yıkıldı. AK Parti de yıkılacaktır. Biz besiciler olarak yemin ediyoruz seçimlerde biz de onların aleyhine çalışacağız. Onlar benim ekmeğimle oynuyor, ben de onların rızkıyla oynayacağım. Bir Başbakan, bir Tarım Bakanı, tutup da söz verdi, dedi ki ‘fiyat vereceğim. ‘ Ne zaman fiyat vereceksin? Başbakanımız çıkıp, ‘besiciye sahip çıkacağım’ diyor ne zaman çıkacak. “
Besiciler yapılan açıklamanın ardından araçlara yükledikleri hayvanları ile meydandan geldikleri gibi konvoy halinde ayrıldı.

Bir Cevap Yazın